Pierwszy głęboki odwiert Curiosity!

0

Łazik Mars Science Laboratory dokonał pierwszego głębokiego odwiertu. Na cel wybrano skałę o nazwie „John Klein” – tę samą, na której dokonano wcześniejszych testów wiertła łazika.

Czwartego lutego informowaliśmy o użyciu systemu wiertła przez Mars Science Laboratory (MSL) „Curiosity”. Wówczas były to jedynie przyłożenie wiertła, zakończone silniejszym kontaktem wiertła ze skałą. Wszystkie te testy wykonano na skale nazwanej „John Klein”, którą naukowcy biorący udział w misji MSL wybrali po kilku tygodniach studiów okolicznego terenu.

Po tych testach MSL dokonał wpierw płytkiego wiercenia, który potwierdził gotowość systemów do dalszej pracy. Następnie, ósmego lutego dokonano pierwszego głębokiego odwiertu – wiertło łazika zagłębiło się na około 6,4 centymetra w głąb skały. Zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje dwa wykonane przez MSL odwierty – wcześniejszy płytki oraz najnowszy, opisywany w tym artykule.

{module [346]}

Zebrana próbka skał będzie teraz analizowana, po czym dane zostaną wysłane na Ziemię. Naukowcy spodziewają się uzyskać informacji na temat środowiska, na które skała „John Klein” mogła być w przeszłości wystawiona – jest możliwa interakcja z wodą.

Wyniki z analizy tego pierwszego głębokiego odwiertu powinny być znane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Misja łazika MSL „Curiosity” jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA) 

{module [522]}

Comments are closed.