Udany start rakiety Ariane 5 z dwoma satelitami na pokładzie

0

Europa rozpoczęła rakietowy 2013 rok. Siódmego lutego o godzinie 22:36 CET nastąpił start rakiety Ariane 5ECA z dwoma satelitami telekomunikacyjnymi na pokładzie. Start przebiegł pomyślnie a dla europejskiego kosmodromu Kourou był to początek intensywnego roku ze lotami trzech różnych rakiet.

Aktualnie europejski kosmodrom Kourou w Gujanie Francuskiej obsługuje trzy różne rakiety nośne:

  • Ariane 5, służącą najczęściej do wynoszenia dużych satelitów telekomunikacyjnych na orbitę geostacjonarną transferową (GTO).
  • Sojuz-2 (konstrukcja rosyjska), służąca do wynoszenia różnych satelitów na dość szeroki wachlarz orbit.
  • Vega, nowa mała europejska rakieta, której przeznaczeniem jest wynoszenie małych satelitów na niskie orbity wokółziemskie, w tym te o dużej inklinacji.

{module [346]}

Każdego roku odbywa się przynajmniej pięć startów różnych wersji rakiety Ariane 5. Pierwszy tegoroczny start z Kourou nastąpił 7 lutego – wykorzystano wówczas rakietę Ariane 5 w wersji ECA. Do startu doszło na początku okienka startowego, o godzinie 22:36. Na pokładzie tej rakiety znalazły się dwa satelity telekomunikacyjne:

  • Amazonas-3 o masie startowej 6265 kg, którego przeznaczeniem będzie telekomunikacja pomiędzy Europą, Północną Afryką oraz obiema Amerykami. Ten satelita będzie intensywnie wykorzystywany podczas przyszłorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, rozgrywanych w Brazylii.
  • Azerspace/Afrikasat-1a o masie startowej 3275 kg, którego przeznaczeniem będzie komunikacja pomiędzy Afryką, Środkową Azją i Europą. Ten satelita jest pierwszym zakontraktowanym i zbudowanym dla Azerbejdżanu (koszt budowy – około 120 milionów dolarów) i jest jednym z przejawów rosnącej aktywności agencji kosmicznej tego państwa.

Satelity dotarły do wyznaczonych orbit GTO, skąd rozpoczęły wznoszenie na własnych silniczkach do docelowych punktów na orbicie geostacjonarnej. Precyzja lotu Ariane 5 była bardzo duża, co może przyczynić się do przedłużenia operacji obu satelitów, liczonych obecnie po kilkanaście lat. Poniższe nagranie prezentuje start rakiety Ariane 5 z Amazonas-3 i Azerspace/Afrikasat-1a.

{youtube}rn8wSAhk7Sw{/youtube}
Start rakiety Ariane 5 ECA z Amazonas-3 i Azerspace/Afrikasat-1a – 07.02.2013 / Credits – Arianespace, SpaceVidsNet

Na 2013 rok zaplanowano sześć startów rakiety Ariane 5, cztery rakiety Sojuz oraz jedna rakiety Vega. Był to już 68 start rakiety Ariane 5 oraz 212 start rakiety serii Ariane z Kourou od 1979 roku. Kolejny start rakiety Ariane 5 planowany jest na drugą połowę kwietnia – wówczas wyniesiony na orbitę zostanie europejski bezzałogowy pojazd zaopatrzeniowy ATV-3 „Albert Einstein”.

{module [522]}

Comments are closed.