STS-107 – Flight Day 16 (dziesiąta rocznica)

0

Dziesięć lat temu załoga misji STS-107 przygotowywała się do powrotu na Ziemię. Miał to być rutynowy powrót po intensywnej pracy badawczej na orbicie. W tym artykule opisujemy wydarzenia ostatniego pełnego dnia ostatniej wyprawy promu Columbia.

31 stycznia 2003 roku to piątek, szesnasty (Flight Day 16) i ostatni pełny dzień misji STS-107. Zbliża się koniec misji – 1 lutego Columbia ma powrócić na Ziemię. Wiele amerykańskich serwisów informacyjnych, naukowych, popularnonaukowych a nawet i ogólnych podają informacje o końcu misji STS-107. Jednocześnie media przekazują, że dla pierwszej trajektorii powrotu wahadłowiec będzie świetnie widoczny z zachodniej części USA (która jeszcze będzie się znajdować w mroku) i zachęcają do obserwacji. Jest to stosunkowo rzadka okazja do obserwacji promu wracającego z orbity. Grafika w galerii tego artykułu prezentuje trajektorię podejścia promu dla pierwszej próby zakończenia misji STS-107.

Media przypominają także o uderzeniu pianki w skrzydło promu w dniu startu, dodając najczęściej komentarz ze strony NASA, że to wydarzenie nie ma wpływu na bezpieczeństwo załogi tej misji.

Na pokładzie promu Columbia trwają przygotowania do wejścia w atmosferę. Sprzęt służący eksperymentom naukowym został w większości wyłączony i zabezpieczony. Nastąpiło skonfigurowanie promu do powrotu na Ziemię – przygotowano siedzenia dla załogi, przetestowano powierzchnie lotne oraz silniczki korekcyjne promu. Załoga przygotowała także kombinezony ACES, w które się ubierze przed wejściem w atmosferę.

Prognoza pogody dla Florydy jest dobra, choć możliwe jest wystąpienie chmur dla pierwszego podejścia do lądowania. Kontrola misji jest jednak optymistyczna i zakłada, że Columbia wyląduje w Kennedy Space Center na Florydzie 1 lutego o godzinie 15:16 CET (czyli 09:16 czasu wschodnioamerykańskiego).

Comments are closed.