STS-107 – Flight Day 14 (dziesiąta rocznica)

0

Dziesięć lat temu trwał czternasty dzień misji STS-107. Był to jeden z ostatnich dni tej wyprawy. Ten artykuł podsumowuje Flight Day 14 tej misji.

29 stycznia 2003 roku to środa, czternasty dzień (Flight Day 14) misji STS-107.  Misja zbliża się już do końca. Załoga ma nieco więcej wolnego czasu – część eksperymentów już zakończono. Tego dnia obserwowano natomiast dużą burzę piaskową u wybrzeży Afryki. Ta burza była celem dla eksperymentu MEIDEX.

Tego dnia odbyła się konferencja, w czasie której załoga podzieliła się swoimi wrażeniami z obserwacji Ziemi. Konferencję prezentujemy poniżej.

{youtube}9wopTFbjrgM{/youtube}
Konferencja z udziałem załogi misji STS-107 – 29.01.2003 / Credits – NASA TV

Tymczasem na Ziemi 29 stycznia 2003, Safety and Mission Assurance Office, czyli zespół/biuro odpowiedzialne za bezpieczeństwo misji kosmicznych, rozważało kolejną możliwość (ósmą!) sfotografowania wahadłowca. Była to propozycja przesłana z Departamentu Obrony USA. Tak jak i  poprzednimi propozycjami się stało – i tę odrzucono. Była to ostatnia szansa na sfotografowanie wahadłowca przed planowanym na 1 lutego powrotem na Ziemię.

{module [346]}

Zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje trzecią zmianę zespołu naukowego kontrolującego z Ziemi eksperymenty wewnątrz modułu SPACEHAB. Podobnie jak w przypadku wielu innych misji załogowych, obsługa naziemna to wielokrotność załogi wyprawy. Ta obsługa monitoruje stan zainstalowanych instrumentów oraz eksperymentów, by zmaksymalizować bezpieczeństwo i ilość badań naukowych. 

Comments are closed.