Udany start rakiety Zenit-3SL/B z satelitą Eutelsat-70B (03.12.2012)

0

Trzeciego grudnia 2012 roku rakieta Zenit-3SL/B wyniosła satelitę telekomunikacyjnego Eutelsat-70B. Rakieta wystartowała w ramach usługi Sea Launch, która oferuje starty z platformy oceanicznej.

Do startu doszło o godzinie 21:43 CET. Rakieta Zenit-3SL/B (SL od „Sea Launch”) wystartowała z platformy oceanicznej Odyssey, wynosząc komercyjnego satelitę telekomunikacyjnego Eutelsat-70B. W momencie startu platforma Odyssey znajdowała się na wodach Pacyfiku, na równiku. To miejsce startu daje przewagę w porównaniu z innymi wyrzutniami – jest dokładnie na równiku, co maksymalnie wykorzystuje prędkość obrotową Ziemi, przekładając się na większą nośność rakiety. Godzinę i sześć minut po starcie Eutelsat-70B został odłączony od górnego stopnia rakiety i następnie o własnych siłach zaczął wędrówkę ku swojemu docelowemu punktowi na orbicie geostacjonarnej.  Kilkanaście godzin później Eutelsat-70B dotarł do swojego punktu docelowemu na orbicie geostacjonarnej.

Satelita Eutelsat-70B ma masę 5250 kg, jest zbudowany w oparciu o platformę Astrium Eurostar E-3000. Eutelsat-70B przez następne 15 lat ma dostarczać usług telekomunikacyjnych dla klientów w Europie, Afryce, centralnej Azji oraz regionie od południowo-wschodniej Azji aż do Australii. Ten satelita będzie służyć przy bezpośredniej komunikacji pomiędzy odbiorcami w Europie i Australii. Część usług telekomunikacyjnych będzie przeznaczonych dla wojska.

Był to czwarty udany start rakiety Zenit-3SL w usłudze Sea Launch od czasów ogłoszenia bankructwa a następnie próby ratowania przedsiębiorstwa. Kłopoty z Sea Launch zaczęły się w 2007 roku, kiedy to doszło do eksplozji rakiety w trakcie startu (30.01.2007, satelita NSS-8). Od tego czasu firma Sea Launch miała problemy z pozyskaniem klientów i w 2009 roku musiała ogłosić bankructwo. Rok później udało się zreorganizować spółkę i ponownie oferować usługę wynoszenia satelitów na orbitę geostacjonarną.

W najbliższych latach firma Sea Launch może zacząć generować zyski. Niedawno operator AsiaSat ogłosił, że Sea Launch jest dla tego operatora „zapasowym usługodawcą”, na wypadek gdyby nie udało się na czas wystrzelić satelitów AsiaSat 6 i AsiaSat 8 za pomocą rakiet Falcon 9, oferowanych przez firmę SpaceX.

(LK, PFA, NSF, SFN)

Comments are closed.