Super Strypi – nowa mała amerykańska rakieta nośna

0

Zupełnie bez rozgłosu kończą się prace nad nową amerykańską rakietą nośną. Konstrukcja nosi nazwę Super Strypi i będzie służyć do wynoszenia małych ładunków na niską orbitę wokółziemską. Pierwszy lot zapowiedziany jest drugą połowę 2013 roku.

Super Strypi (inna nazwa to SPARK – Spaceborne Payload Assist Rocket – Kauai) jest małą, trzystopniową rakietą. Jej nośność to około 250 kg na orbitę polarną (typu SSO) o wysokości 400 km. Cena za lot jest szacowana na około 5 milionów dolarów, co jest około 10 milionów dolarów tańsze od innych najtańszych dostępnych rakiet nośnych. Pierwsza grafika w galerii tego artykułu prezentuje rakietę Super Strypi.

Starty Super Strypi odbywałyby się z poligonu Pacific Missile Range Facility na Hawajach. Jest to miejsce, skąd obecnie przeprowadzane są testy amerykańskich rakiet wojskowych. Amerykańskie siły lotnicze USAF będą kontrolować lot rakiet Super Strypi.

Rakiety Super Strypi są nieco innej konstrukcji od większości innych rakiet nośnych. Przede wszystkim są to małe rakiety o długości około 19 metrów, wystrzeliwane z prowadnicy. Super Strypi będzie wyposażona w trzy stopnie na paliwo stałe, do których silniki dostarczy firma Aerojet a firma Sandia dostarczy większość systemów. Ta rakieta będzie wyposażona w dwie rakietki pomocnicze, które będą uruchamiane w trakcie startu i odrzucane w trakcie pracy pierwszego stopnia.

Pierwszy lot z ładunkiem zaplanowany jest na wrzesień 2013 roku. Wówczas ta rakieta wyniesie mikrosatelitę HiakaSat o masie 90 kg, budowany przez uniwersytet w Honololu oraz osiem zminiaturyzowanych satelitów standardu CubeSat 1,5 U o masie 2 kg, budowanych przez NASA. Nazwa tych ośmiu CubeSatów to Edison Demonstration of Smallsat Networks (EDSN). Docelowa orbita dla wszystkich ładunków ma mieć wysokość około 400 km.  Druga grafika w galerii tego artykułu prezentuje jednego z CubeSatów projektu EDSN a trzecia – satelitę HiakaSat .

Drugi lot Super Strypi ma nastąpić na początku 2014 roku – ładunek nie jest jeszcze znany.

Super Strypi jest wyjątkowo ciekawą konstrukcją, która może znaleźć uznanie u producentów małych satelitów. Niektóre źródła podają cenę za wystrzelenie CubeSata 1 U przy pomocy tej rakiety na poziomie 40-60 tysięcy dolarów, co jest przynajmniej 2 razy niższą ceną od innych obecnie dostępnych systemów na rynku. Cena za większe satelity – np. masy porównywalnej z HiakaSat – jest także niższa.

Pojawienie się rakiety Super Strypi może przynieść duże korzyści dla producentów i użytkowników małych satelitów, co może przełożyć się na niższy koszt dostępu do danych satelitarnych.

(NASA, UH, NSF)

CubeSat EDSN / Credits - NASA

HiakaSat / Credits - UH

 

Comments are closed.