Start rakiety CZ-4C z satelitami Yaogan Weixing-16

0

Dwudziestego piątego listopada o godzinie 05:06 CET nastąpił start chińskiej rakiety CZ-4C z satelitą Yaogan Weixing-16 A, B i C. Są to trzy satelity prowadzące obserwacje w formacji – wg źródeł zachodnich ich przeznaczeniem jest wywiad wojskowy.

Do startu doszło z kosmodromu Jiuquan Satellite Launch Cente, znajdującego się na pustyni Gobi, około 1600 km na północny zachód od Pekinu. Start nastąpił 25 listopada 2012 roku o godzinie 05:06 CET. Rakieta CZ-4C, zdolna do wyniesienia około 4200 kg na niską orbitę wokółziemską lub 2800 kg na orbitę typu SSO, tym razem wyniosła trzy satelity Yaogan Weixing-16 A, Yaogan Weixing-16 B i Yaogan Weixing-16 C. Według różnych źródeł start przebiegł prawidłowo i satelity zostały umieszczone na docelowej orbicie o wysokości 1085×1105 km i inklinacji 63,4 stopnia.

Chiny uważają, że satelity Yaogan Weixing-16 będą służyć do zastosowań pokojowych – do obserwacji Ziemi dla rolnictwa, badań naukowych oraz wsparcia przy katastrofach naturalnych. Według źródeł zachodnich, Yaogan Weixing-16 są odpowiednikiem amerykańskiej konstelacji satelitów NOSS, które dla celów wywiadowczych operują w formacji.

Według źródeł, satelity Yaogan Weixing-16 są wyposażone w zestaw optycznych i elektronicznych czujników, w tym radaru syntetycznej apertury (SAR) do monitorowania obcych flot na oceanach.

Następny planowany start jest również chiński – 27 listopada wyniesiony zostanie satelita Zhongxing-12 za pomocą rakiety CZ-3B/C.

(NSF, PFA, CN)

Comments are closed.