Australia: udany lot hipersoniczny

0

Australijskie wojsko przeprowadziło udany test rakiety hipersonicznej. Osiągnięto prędkość Mach 8.

28 września australijska armia przeprowadziła udany test rakiety hipersonicznej z norweskiego poligonu rakietowego Andoya.

 Dwustopniowa rakieta VS-30/Orion (brazylijska rakieta sondażowa VS-30 połączona z amerykańską rakietą Orion) osiągnęła wysokość prawie 350 km i prędkość maksymalną Mach 8, ponad 9000 kilometrów na godzinę. Defense Science and Technology Organization podała, że test przebiegł pomyślnie, ale nie zdradziła szczegółów misji. Skomentowano jednak, że lot stanowi duży krok do przodu w badaniach lotów hipersonicznych.

Australijskie siły powietrzne i DSTO prowadzą jeden z najbardziej rozwiniętych programów badawczych dotyczących takich lotów, o nazwie HiFIRE. Był to 5 z 9 planowanych startów. Miejsce startu znajdowało się około 4 mil od bazy sił powietrznych Andoya, koło wioski Andenes, około 320 kilometrów za kołem podbiegunowym. Znajduje się tam drugi najdłuższy pas startowy w Norwegii.

Udany lot Australijczyków kontrastuje z ostatnim, trzecim już, nieudanym lotem amerykańskiego X-51A WaveRider, firmy Boeing, nękanego kłopotami technicznymi.

Comments are closed.