Konkurs Heweliusza – BRITE-PL: Pierwszy Polski Satelita Naukowy

0

Pan Didier Morel – nauczyciel i miłośnik nauki w warszawskim Liceum Francuskim, wspólnie z konsorcjum BRITE-PL, do którego wchodzą Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika mają zaszczyt zaprosić uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich do konkursu pt. Konkurs Heweliusza, „BRITE-PL: Pierwszy Polski Satelita Naukowy”. Konkurs zaczyna się 22 pażdziernika i trwać będzie do 17 listopada 2012 roku.

Centrum Badań Kosmicznych wraz z Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk, uczestniczą w projekcie BRITE-PL jako konsorcjum. To konsorcjum tworzy pierwsze polskie naukowe nanosatelity o wadze nieprzekraczającej 10 kg, które będą badać gwiazdy jaśniejsze i gorętsze od Słońca.

Satelity będą fotografowały niebo szerokokątnym aparatem w celu precyzyjnego pomiaru jasności najjaśniejszych gwiazd. Pomiar z powierzchni Ziemi jest znacznie trudniejszy niż pomiar z kosmosu, nawet podczas bezchmurnej nocy. Dlatego do pomiaru jasności gwiazd budowane są satelity BRITE które będą pracować na orbicie okołoziemskiej. Kilkaset (około 500-800) gwiazd Drogi Mlecznej będzie obserwowanych w trakcie eksperymentu.

Oba satelity, Lem i Heweliusz zostaną wystrzelone w 2013 roku na niską orbitę Ziemi. Promocja nauki i czynny udział w edukacji jest znaczącym celem naukowców pracujących przy projekcie BRITE-PL. Zespół budujący Lema i Heweliusza chciałby zaangażować uczniów w projekt i proponuje konkurs dla wszystkich szkół w Polsce.

Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, proszeni są, aby utworzyć i przedstawić prace artystyczne związane z Heweliuszem (polskim naukowcem, którego imię nosi drugi polski satelita z konstelacji BRITE-PL), jego życiem, twórczością, i /lub projektem naukowym jego imienia.

Niniejszy konkurs oprócz konkursu na pracę artystyczną jest również konkursem na najlepsze hasło dla misji satelity Heweliusz. Hasło może być w języku polskim, angielskim lub francuskim.

Szkoły zainteresowane udziałem w konkursie proszone są o wyznaczenie osoby kontaktowej-koordynatora. Osoba ta otrzyma dodatkowe informacje oraz będzie odpowiedzialna za zbieranie prac uczniów i przesłanie ich do organizatora.

Każda zgłoszona praca zostanie sfotografowana. Obraz złożony ze wszystkich zostanie wgrany do pamięci pokładowej satelity Heweliusz i umieszczony na orbicie wraz z satelitą. Komisja Konkursowa składająca się z uczniów Liceum Francuskiego w Warszawie wybierze zwycięzców najlepszego hasła i pracy artystycznej. Imiona i nazwiska zwycięzców zostaną wygrawerowane na burcie satelity.

W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie, grupy, klasy lub szkoły. Jedynym ograniczeniem jest tylko jedna osoba kontaktowa dla każdej szkoły.

Konkurs rozpoczyna się w poniedziałek – 22 października 2012 r. i będzie trwać do soboty – 17 listopada 2012 r. . Wszystkie prace zgromadzone przez szkołę muszą zostać wysłane jednocześnie przez osobę kontaktową-koordynatora do godziny 12:00 czasu środkowo-europejskiego (CET). Sposób przekazania plików zostanie uzgodniony bezpośrednio z osobą kontaktową każdej szkoły w celu usprawnienia czynności.

Tydzień po zakończeniu konkursu, komisja konkursowa ogłosi wyniki, zarówno hasło jak i imiona zwycięzców które zostaną wygrawerowane na satelicie Heweliusz.

Konkurs organizuje Didier Morel – nauczyciel z Liceum Francuskiego w Warszawie.

Kontakt: dmorel@lfv.pl

 

Regulamin konkursu:

1. Organizatorem konkursu jest Liceum Francuskie w Warszawie. Konkurs koordynuje Pan Didier Morel (email: dmorel@lfv.pl)

2. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnacjów oraz szkół średnich mieszczących się na terenie Polski.

3. Celem konkursu jest zaangażowanie młodych ludzi w promocję nauki.

4. Konkus odbywa się w dwóch oddzielnych kategoriach: 

a)      praca artystyczna związana z  projektem Heweliusz lub jego patronem Janem Heweliuszem (rysunek, obraz, zdjęcie, film, wiersz itd.)

b)     hasło promujące misję satelity Heweliusz

5.  Szkoły biorące udział w konkursie muszą wyznaczyć jednego koordynatora który gotowe prace i hasła Panu Mr. Didier Morel

6. Konkurs rozpoczyna się 22 października 2012 a kończy 17 listopada 2012 o godzinie 12:00 CET.

7. Uczestnicy konkursu mają do wyboru język polski, angielski i francuski jako języki konkursu.

8. Komisja Konkursowa składająca się z uczniów Liceum Francuskiego w Warszawie wybierze zwycięzców w dwóch kategoriach: najlepszego hasła i najlepszej pracy artystycznej w ciagu tygodnia od daty zakończenia zzgłoszeń.
9. Imiona i nazwiska zwycięzców zostaną wygrawerowane na burcie satelity.

 

Źródło: BRITE-PL

BRITE-PL / Credits - CBK

Konkurs Heweliusza

Comments are closed.