Kolejny manewr Juno

0

Nieco ponad 2 tygodnie temu sonda Juno wykonała drugi duży manewr w przestrzeni kosmicznej. Za rok Juno powróci w pobliże Ziemi aby skorzystać z asysty grawitacyjnej, w wyniku której nabierze prędkości w drodze do Jowisza.

Manewr DSM-2 (Deep Space Maneuver 2) wykonany został pomyślnie 14 września pomiędzy godziną 12:30 a 13:00 CEST. Sonda Juno, należąca do amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, znajdowała się wówczas w odległości 480 mln km od Ziemi. Na przeprowadzenie odpalenia silnika Leros-1b zużyto 376 kg paliwa, co przyczyniło się do zmiany prędkości sondy o 388 m/s.

Pierwszy duży manewr w przestrzeni kosmicznej (DSM-1) wykonany został 30 sierpnia. Łącznie poprawne wykonanie obu manewrów DSM zapewnia powrót sondy Juno w pobliże Ziemi 9 października w 2013 roku (na minimalną odległość około 560 km). Manewr asysty grawitacyjnej (przelotu w pobliżu naszej planety) przyspieszy sondę o 7,3 km/s, umieszczając ją na finalnej trajektorii prowadzącej ku Jowiszowi. 

Juno osiągnie Jowisza 4 lipca w 2016 roku, odpalając wtedy swój silnik na około 30 minut. Sonda wejdzie wtedy na 107-dniową orbitę, która w wyniku następnych manewrów skrócona zostanie do 11 dni. Celem misji Juno jest zbadanie historii największej planety w naszym Układzie Słonecznym, jej struktury wewnętrznej, dynamiki atmosfery oraz magnetosfery.

(NASA)

Comments are closed.