Pierwszy skok Grasshoppera

0

Firma Space Exploration Technologies (SpaceX) przeprowadziła pierwszy test demonstratora Grasshopper. Napędzany nowym silnikiem Merlin 1D dolny stopień rakiety Falcon 9 wzniósł się na małą wysokość.

Grasshopper jest projektem technologicznym, który ma doprowadzić do szybszego odzyskiwania dolnych stopni rakiety Falcon 9. Te, zamiast wodować po zakończonym wynoszeniu, powracały i lądowałyby pionowo na miejscu startu. Tym samym koszty wynoszenia ładunku na orbitę jeszcze by się zmniejszyły.

{youtube}ObJb3OncSEY{/youtube}
Nagranie pierwszego “podskoku” Grasshoppera / Credits: Trent Waddington

W tej chwili SpaceX nie podał jeszcze oficjalnego oświadczenia. Nie wiadomo, jakie były dokładne założenia testu z 22 września. Na trwającym 9 sekund nagraniu widać, jak silnik odpala i Pasikonik lekko unosi się w górę. Test odbył się na terenie bazy McGregor w Stanie Teksas.

Był to “lotny” debiut dla silnika Merlin 1D. Od 2013 roku, silniki 1D będą używane w nowej wersji (1.1) rakiet Falcon 9.

Już dzisiaj SpaceX oferuje najtańsze wynoszenie ładunku na orbitę w Stanach Zjednoczonych. Wystrzelenie Falcona 9 (1.1) kosztuje 54 miliony USD. Z Cape Canaveral rakieta jest w stanie wynieść 13150 kg ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO) o inklinacji 28,5 stopnia. W przeliczeniu jest to około 4.100 USD za wyniesienie jednego kilograma ładunku. Dla porównania: cena kilograma ładunku wyniesionego wahadłowcem oscylowała w okolicach 20.000 USD.

(SpaceX, Wikipedia, opracowanie własne)

Testowe odpalenie silnika Merlin 1D / Credtis: SpaceX

Comments are closed.