Roczna misja na ISS już w 2015 roku

0

W 2015 roku rozpocznie się pierwszy roczny lot astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ostatnie tak długie loty odbywali Rosjanie w latach dziewięćdziesiątych na Mirze.

Dwójka astronautów spędzi rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ze strony amerykańskiej będzie to Peggy Whitson, która niedawno wróciła do aktywnej roli w korpusie astronautów. Strona rosyjska nie wytypowała jeszcze swojego przedstawiciela, aczkolwiek mówi się o kandydaturach Giennadija Padałki (obecnie na pokładzie ISS) oraz Olega Kononienko.

Dotychczas tylko cztery osoby odbyły loty trwające rok lub dłużej. Byli to kolejno:

  • Musa Manarow i Władimir Titow, Sojuz TM-4 / Sojuz TM-6 (grudzień 1987 – grudzień 1988): 365 dni
  • Walery Polakow, Sojuz TM-6 / Sojuz TM-8 (styczeń 1994 – marzec 1995): 437 dni
  • Sergiej Awdiejew Sojuz TM-28 / Sojuz TM-29 (sierpień 1998 – sierpień 1999): 379 dni

Od ostatniego długoterminowego lotu minęło już trzynaście lat. Wszystkie te loty wykonywali Rosjanie. Ponadto, najdłuższy lot kobiety w przestrzeni kosmicznej to “tylko” 194 dni (Sunita Williams, USA) – znacznie krócej od pełnego roku. Ponowienie długotrwałych lotów załogowych pozwoli na bardziej kompleksowe badania wpływu nieważkości na organizm ludzki. W ciągu ostatnich 13 lat nastąpił znaczny rozwój medycyny kosmicznej oraz innych technologii związanych z długotrwałymi lotami, które teraz będzie można przetestować.

Aktualnie brak dalszych szczegółów co do zakresu prac podczas planowanego rocznego lotu na ISS. Jest jednak możliwe, że przetestowane zostaną nowe koncepcje, np. związane z ilością ćwiczeń fizycznych czy suplementów diety astronautów. Prawdopodobnie pierwsze ustalenia zostaną opublikowane na około 3-6 miesięcy przed tym lotem. Można również zakładać, że opisywany w tym artykule roczny lot astronautów będzie pierwszym z serii długoterminowych wypraw na ISS. Prawdopodobnie równolegle na Ziemi dokonane zostaną kolejne studia izolacyjne, podobne do Mars 500.

Przy okazji rocznej misji na pokładach kolejnych rosyjskich Sojuzów zwolnią się miejsca dla turystów kosmicznych. Wypłynęło już nawet pierwsze nazwisko: na orbitę udać się ma piosenkarka Sarah Brightman, która przeszła już wstępne testy medyczne w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą.

(PFA, LK)

Comments are closed.