MSL – stan misji na Sol 21

0

Zakończył się dwudziesty pierwszy marsjański dzień misji Mars Science Laboratory. Łazik jest w świetnym stanie.

Trwa misja łazika Mars Science Laboratory (MSL) “Curiosity” – zakończył się właśnie 21 marsjański dzień (Sol) tej wyprawy. Łazik ruszył po raz pierwszy podczas Sol 16. Od tego czasu trwały intensywne prace przy MSL, w szczególności nad:

  • Analizą danych przesłanych z łazika. Każdego dnia MSL przesyła dużą ilość danych poprzez orbitery Mars Odyssey i Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), które służą za “przekaźniki” dla łazika. Dodatkowo, w razie potrzeby, MSL może korzystać także z europejskiego orbitera Mars Express.
  • Testami poszczególnych instrumentów łazika, w tym systemu SAM (Sample Analysis at Mars). Jest to jeden z kluczowych instrumentów misji, składający się m.in. z dwóch spektrometrów, chromatografu oraz specjalnego piecyka, zdolnego do podgrzewania próbek aż do 1000 stopni Celsjusza.

Jednocześnie zaprezentowano zdolności rozdzielcze kamery zamontowanej na maszcie łazika (Mastcam) o ogniskowej 100 mm. Ta kamera uchwyciła punkty znajdujące się w odległości od kilkudziesięciu metrów, aż do 16,2 km. Zdjęcie prezentujemy jako drugie w galerii tego artykułu. Co ciekawe, ta kamera jest zdolna uchwycić głazy wielkości łazika MSL z odległości ponad 9 km. Jest dość możliwe, że za około rok łazik dojedzie do jednego z takich głazów i wykona kolejne pomiary.

Nastąpiła także publikacja pierwszych pomiarów ciśnienia marsjańskiej atmosfery wewnątrz krateru Gale. Zmierzone ciśnienie waha się pomiędzy około 690 a 780 Pa (Paskali) i jest zgodne z modelami atmosferycznymi. Oprócz ciśnienia zaprezentowano także pomiary temperatury marsjańskiej atmosfery i powierzchni. Zmierzone temperatury wahały się w zakresie od plus 3 stopni do minus 91 stopni Celsjusza dla gruntu oraz od minus 2 stopni do minus 75 stopni Celsjusza dla marsjańskiej atmosfery.

W trakcie zbliżającego się Sol 22 łazik przejedzie prawdopodobnie około 10 metrów. W kolejnych dniach łazik będzie przejeżdżać coraz większe dystanse, aż wreszcie znajdzie się w odległości ponad 100 metrów od miejsca lądowania, w rejonie już nie naruszonym podczas lądowania. W tym miejscu MSL wykona serię obserwacji okolicznych skał, a następnie ruszy w kierunku obszaru Glenelg.

Misja MSL “Curiosity” jest komentowana w języku polskim w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także szczegółowe kompendium na temat misji Mars Science Laboratory.

(NASA, JPL, PFA)

Odległości do poszczególnych miejsc od obecnego stanowiska łazika / Credits - NASA/JPL-Caltech/MSSS  Głaz wielkości łazika widziany z odległości ponad 9 km / Credits - NASA, JPL-Caltech, MSSS Ilość przesłanych danych od MSL na Ziemię poprzez orbitery Mars Odyssey i Mars Reconnaissance Orbiter, krążące nad Marsem / Credits - NASA, JPL-Caltech Pomiary ciśnienia na Marsie pomiędzy Sol 9 a Sol 13. Ciśnienie waha się pomiędzy ok. 690 a 780 Pa / Credits - NASA, JPL, Caltech, CAB (CSIC-INTA) Pomiar temperatury dla powierzchni i atmosfery Marsa dla miejsca lądowania łazika / Credits - NASA, JPL-Caltech, CAB (CSIC-INTA)

Comments are closed.