Udany start rakiety Zenit 3SL z platformy Sea Launch

0

Komercyjna rakieta Zenit 3SL należąca do konsorcjum Sea Launch wyniosła satelitę Intelsat 21. Start nastąpił 19 sierpnia 2012 roku o godzinie 07:54 CEST z Platformy Sea Launch na Pacyfiku.

Był to 33 start zrealizowany przez to konsorcjum. Sea Launch urzeczywistnia koncepcję lokalizacji platform startowych jak najbliżej równika, po to żeby wykorzystać maksymalną prędkość związaną z ruchem obrotowym Ziemi. Dzięki temu istnieje możliwość dołożenia do rakiety większej ilości wynoszonego ładunku bez konieczności stosowania dodatkowej ilości paliwa. Sea Launch zapewnia swoje usługi od 1999 roku, wykorzystując kilka rodzajów rakiet, między innymi Zenit 3SL. Start następują z morskiej, ruchomej platformy na Pacyfiku, znajdującej się 1400 kilometrów na południe od Hawajów. Integracja ładunków z rakietą odbywa się w Long Beach w Kalifornii.

Intelsat 21 został umieszczony na geosynchronicznej orbicie transferowej (GTO), o apogeum 35800 kilometrów, perygeum 280 kilometrów i inklinacji równej zero stopni. Po serii manewrów za pomocą własnego systemu napędowego satelita osiągnie orbitę geostacjonarną i będzie znajdował się nad punktem 54 stopni długości geograficznej zachodniej. Tym samym zastąpi wystrzelonego w 2000 roku satelitę Intelsat 9 (wyniesionego również przez Sea Launch). Intelsat 21 będzie operował przez 15 lat i zapewni usługi telekomunikacyjne dla firm KY Mexico, Turner, Discovery, Fox i Telespazio.

Była to druga misja Sea Launch na potrzeby Intelsat w tym roku.

Zobacz również:
Udany start rakiety Ariane 5 z satelitami Hylas 2 oraz Intelsat 20
Zenit uszkodził Intelsata?
Start rakiety Zenit-3SL z satelitą Intelsat 19

(SFN, PFA)

Comments are closed.