MSL – podsumowanie Sol 3

0

Trwają wstępne prace nad łazikiem Mars Science Laboratory, który szóstego sierpnia wylądował wewnątrz krateru Gale na Marsie. Ten artykuł zawiera podsumowanie wydarzeń z trzeciego marsjańskiego dnia (Sol 3) tej wyprawy.

Szóstego sierpnia 2012 roku, o godzinie 07:17 CEST, nastąpiło udane lądowanie łazika Mars Science Laboratory (MSL) “Curiosity” na Marsie. Dzień później, w trakcie pierwszego marsjańskiego dnia tej wyprawy (Sol 1), nastąpiło m.in. przesłanie serii zdjęć lądowiska oraz otwarcie osłon kamer. W trakcie Sol 2 doszło do ustawienia anteny wysokiego zysku (HGA) w kierunku Ziemi oraz postawieniu masztu łazika z zestawem kamer. Zaprezentowano również wiele nowych zdjęć, wykonanych podczas lądowania oraz już po nim, w tym pierwszą panoramę okolicy lądowiska.

Na Sol 3 przypadły przygotowanie do wgrania nowego oprogramowania łazika, co nastąpi w trakcie Sol 5 – Sol 8. To nowe oprogramowanie będzie zoptymalizowane na operacje naukowe i jazdę łazikiem (obecna wersja jest zoptymalizowana na lądowanie na Marsie). W trakcie tych dni nastąpi mniejsza ilość pomiarów naukowych. Podczas Sol 3 nastąpiło także sprawdzenie stanu szeregu instrumentów i podzespołów łazika – wszystkie pracują zgodnie z założeniami. Ponadto wykonano 360-stopniową panoramę miejsca lądowania, którą w wyższej rozdzielczości można pobrać ze strony NASA. Przekazano także dodatkowe informacje na temat procesu lądowania – z danych wynika, że łazik zetknął się z powierzchnią Marsa z prędkością 0,6 m/s (zakładano mniej od 0,75 m/s), a lądowanie nastąpiło z różnicą zaledwie 0,6 sekundy od przewidywanego scenariusza.

Najciekawszą obserwacją z Sol 3 jest zarejestrowanie pewniej ilości marsjańskiego materiału na górnych powierzchniach łazika. Są to drobne grudki marsjańskiego podłoża, wzbite podczas lądowania MSL. Naukowcy są dość zaskoczeni obecnością tych grudek na łaziku, ale nie stanowią one zagrożenia dla misji. Maksymalna wielkość tych grudek wynosi około jednego centymetra.

Ponadto znaleziono już miejsca upadku balastów, które zostały odrzucone przed otwarciem spadochronu. Te małe balasty wytworzyły drobne kratery w miejscu upadku. Na stronie NASA można zobaczyć porównanie obszaru lądowania przed i po lądowaniu łazika.

W tej chwili naukowcy z zespołu MSL czekają na nowe dane z orbitera MRO, by ustalić cele pierwszych przejazdów łazika. Za kilka dni łazik zacznie komunikować się z Ziemią z wyższą prędkością.

W chwili pisania tego artykułu (godzina 20:50 CEST, 09.08.2012) trwa już Sol 4 misji MSL. Wschód Słońca nad miejscem lądowania powinien nastąpić o godzinie 00:07 CEST.

Misja MSL jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy również kompendium wiedzy na temat misji MSL, opisujące poszczególne elementy i cele misji tego łazika.

Grudki marsjańskiego materiału na górnej powierzchni łazika / Credits - NASA TV Wycinek panoramy - widoczne ślady działania silników rakietowych stopnia lądującego / Credits - NASA, JPL

Comments are closed.