NASA zakontraktowała 4 starty

0

NASA wybrała rakiety dla czterech misji. Do łask wraca rakieta Delta II.

W ostatnich dniach amerykańska agencja kosmiczna NASA wybrała rakiety nośne dla czterech misji.

NASA, działając w imieniu NOAA, przyznała firmie SpaceX z rakietą Falcon 9, kontrakt na wyniesienie satelity Jason-3, wart 82 miliony USD. Start planowany jest na grudzień w 2014 roku z bazy sił powietrznych Vandenberg. Umowa obejmuje integrację ładunku z rakietą, obsługę naziemną, śledzenie i telemetrię.

Delta II, wariant 7925H, z łazikiem MER-B na pokładzie / Credits: NASAJason-3 będzie satelitą do precyzyjnego pomiaru wysokości powierzchni oceanów i badania cyrkulacji wody. Misja powstaje w kooperacji NOOA, EUMETSAT, NASA i CNES.

NASA wybrała również rakietę dla trzech innych misji. Wybór padł na Deltę II, którą Siły Powietrzne USAF “porzuciły” w zeszłym roku. Ostatni start tej rakiety odbył się jesienią 2011 i od tego czasu jej operator, United Launch Services, nie miał żadnych zleceń na jej użycie. Kontrakt NASA na 3 rakiety Delta II dotyczy wyniesienia satelitów Soil Moisture Active Passive (SMAP), Orbiting Carbon Observatory-2 (OCO-2) i Joint Polar Satellite System-1 (JPSS-1). Ich starty mają odbyć się, odpowiednio, w październiku 2014, lipcu 2014 i listopadzie 2016. Wszystkie ze stanowiska startowego nr 2 bazy sił powietrznych Vandenberg.

Kontrakt między NASA a ULS jest warty 412 milionów USD.

Comments are closed.