Alan G. Poindexter (1961-2012)

0

Nie żyje Alan G. Poindexter. Były astronauta amerykańskiej agencji kosmicznej zmarł w niedzielę w wyniku obrażeń, odniesionych w tragicznym wypadku na Florydzie. Miał 50 lat.

1 lipca 2012 roku Poindexter wraz ze swoimi synami przebywał na plaży w rejonie Little Sabine Bay, w pobliżu miasta Pensacola na Florydzie, gdzie spędzali wspólnie czas pływając na skuterach wodnych. Do wypadku doszło w momencie, gdy 26-letni Zachary Poindexter zderzył się swoim pojazdem z drugim, na którym siedzieli jego ojciec i 21-letni brat, Samuel. Wskutek kolizji poważnych obrażeń doznał jedynie kapitan Poindexter, którego wkrótce przetransportowało do pobliskiego Baptist Hospital. Niedługo potem były astronauta NASA zmarł.

Alan Goodwin Poindexter, znany wśród przyjaciół i kolegów jako „Dex” urodził się 5 listopada 1961 roku w kalifornijskiej Pasadenie. W 1986 roku zdobył licencjat z inżynierii lotniczej i kosmicznej w Georgia Institute of Technology, po czym wstąpił do lotnictwa amerykańskiej marynarki wojennej. Stopień magistra inżyniera (Master of Science) uzyskał w 1995 w Naval Postgraduate School w Monterey, Kalifornia.

Jako świeżo upieczony oficer US Navy odbywał loty treningowe w Naval Air Station w Pensacola na Florydzie, po czym został skierowany do służby w eskadrach VF-124 „Gunfighters”, a następnie VFA-211 „Fighting Checkmates”. W trakcie tego etapu swojej kariery w lotnictwie pilotował samoloty Grumman F-14 Tomcat. Brał w tym czasie udział w dwóch operacjach wojskowych: „Desert Storm” i „Southern Watch”. Następnie został oddelegowany jako oblatywacz do doświadczalnej eskadry VX-23 „Salty Dogs” w Patuxent River, Maryland.

Na astronautę został wybrany w czerwcu 1998 roku (grupa 17, zwana „The Penguins”). Na swój kosmiczny debiut musiał poczekać jeszcze dekadę. Po raz pierwszy udał się w kosmos jako pilot promu kosmicznego OV-104 Atlantis. Misja STS-122 trwała od 7 do 20 lutego 2008 roku, a jej celem było dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną europejskiego laboratorium „Columbus”.

Drugą i zarazem ostatnią wyprawą orbitalną kapitana Poindextera był dowodzony przez niego lot zaopatrzeniowy STS-131 wahadłowca OV-103 Discovery. Odbył się on w dniach od 5 do 20 kwietnia 2010. Na pokład stacji ISS przywieziono zapasy załadowane do wnętrza kontenera MPLM „Leonardo”.

Alan Poindexter zakończył karierę w NASA w grudniu 2010 roku z nalotem wynoszącym łącznie: 27 dni 21 godzin 8 minut i 47 sekund. Po opuszczeniu korpusu astronautów powrócił do służby w US Navy. Wylatał ponad 4000 godzin na przeszło 30 typach samolotów. 450 razy lądował na pokładzie lotniskowca.

(Loty kosmiczne, NASA, SN)

Comments are closed.