Trzecia korekta kursu marsjańskiej misji MSL

0

W ostatni wtorek przeprowadzony został kolejny manewr poprawy trajektorii lotu amerykańskiej sondy Mars Science Laboratory. Łazik Curiosity już za nieco ponad 5 tygodni wyląduje na Czerwonej Planecie.

Lądowanie łazika amerykańskiej agencji kosmicznej NASA – MSL Curiosity, planowane jest na około 7:31 czasu polskiego dnia 6 sierpnia tego roku. Pomyślne posadzenie na powierzchni tej maszyny, posiadającej masę jednej tony i wielkość samochodu, rozpocznie dwuletni okres podstawowej misji. Głównym zadaniem będzie stwierdzenie czy wewnątrz krateru Gale istniały kiedykolwiek w przeszłości warunki sprzyjające utrzymaniu się życia mikrobiologicznego.

Ostatnia korekta kursu była jak do tej pory trzecią i najmniejszą od czasu wystrzelenia misji 26 listopada w zeszłym roku. Pomyślny manewr złożył się na czterokrotne odpalenie silniczków na łączny czas 40 sekund. Na skutek korekty miejsce wejścia w atmosferę marsjańską uległo przesunięciu o 200 km oraz przyspieszeniu o około 70 sekund.

Dzięki przeprowadzeniu korekty łazik wyląduje bliżej zakładanego miejsca lądowania. Kontrolerzy przewidują, iż mogą być wymagane jeszcze niewielkie poprawki. W ciągu ostatnich 8 dni lotu na Marsa możliwe będzie przeprowadzenie do trzech kolejnych manewrów zmiany trajektorii.

Wtorkowa korekta kursu miała na celu eliminację odstępstw, które powstały po przeprowadzeniu dwóch pierwszych manewrów, oraz realizacji decyzji podjętej przez menedżerów misji, zakładającej lądowanie bliżej o 7 km do gór w kraterze Gale. To właśnie zbocza tych gór, noszących nazwę Mount Sharp, są miejscem, gdzie za pomocą łazika Curiosity będą prowadzone badania.

Zmiana prędkości w trzeciej korekcie wyniosła 5 cm/s. Pierwszy manewr korekty kursu, przeprowadzony 11 stycznia, wywołał 150 razy większą zmianę prędkości. Drugi manewr, przeprowadzony 26 marca, wywołał z kolei zmianę 20 razy większą od wtorkowej korekty.

Wszystkie systemy misji MSL działają poprawnie. Kontrolerzy przekazują, iż obecnie misja znajduje się już w fazie “podejścia”. 27 czerwca MSL Curiosity posiadał na liczniku pokonany dystans 494 z 567 mln km podróży na Marsa.

(NASA)

Comments are closed.