O kosmosie inaczej: Badania kosmosu od środka

0

W zeszłym tygodniu uruchomiona została strona internetowa poświęcona popularyzacji zagadnień techniczno – satelitarnych, oraz aktywnego stylu życia. Celem jest przybliżenie w przystępny sposób zagadnień astronautycznych i satelitarnych opartych głównie na doświadczeniu twórcy. Strona zawiera wiele zdjęć i filmów, a jej twórcą jest Rafał Burek, który tej właśnie branży poświęcił większość swojego życia.

Pan Rafał Burek jest operatorem satelitów Herschel i Planck w firmie współpracującej z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) w ESOC (Europejskie Centrum Sterowania Satelitami). Bycie operatorem polega na sterowaniu satelitą, planowaniu jakie komendy należy mu wysłać i o jakie dane należy poprosić, by zostały przesłane na Ziemię do centrum sterowania. Do tego potrzebna jest fundamentalna wiedza o konstrukcji satelity. Pierwszy stopień wtajemniczenia można znaleźć na stronie www.rafspace.pl w artykułach takich jak:

Pierwsze kroki pana Rafała w kosmicznych projektach stawiane były w czasie projektów studenckich, w których brał udział wraz z innymi kolegami ze Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA to taki inkubator kosmicznych inżynierów). Relacje z dwóch najciekawszych znajdą Państwo w artykułach:

  • “Studenckie loty paraboliczne (rok 2003)”
  • “SSETI EXPRESS – studencki satelita”

Z biegiem czasu uzupełniane także będą artykuły o organizowanych profesjonalnych szkoleniach oraz konkursach (głównie dla studentów). Autor udostępnia również możliwość organizowania prezentacji w szkołach gimnazjalnych i liceach w okresie swojego urlopu. Opis tematyki oraz szczegóły można znaleźć w artykule “Dla szkół”.

Wszystko to można znaleźć na stronie www.rafspace.pl

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Rafałowi Burkowi za przesłaną informację.

Comments are closed.