URC 2012 – łazik z Polski na piątym miejscu

0

Na przełomie maja i czerwca tego roku na pustyni Utah w pobliżu pustynnego analogu bazy marsjańskiej Mars Desert Research Station odbyły się ponownie zawody łazików URC (University Rover Challenge), zbudowane przez studentów z USA, Kanady oraz Polski. Zespół SCORPIO 2 z Politechniki Wrocławskiej zajął w tegorocznych zawodach piąte miejsce.

Univeristy Rover Challenge to bardzo ciekawe zawody dla ekip studenckich, budujących łaziki “marsjańskie”. Zeszłoroczna edycja URC była bardzo udana dla zespołów z Polski – wystartowały trzy konstrukcje, a całe zawody wygrał łazik MAGMA 2 z Politechniki Białostockiej.

W tym roku do rywalizacji stanął jeden zespół z Polski, który warto podkreślić, że był jedynym reprezentantem Europy. W URC 2012 wzięło udział siedem zespołów ze Stanów Zjednoczonych i dwa z Kanady. Polski zespół zajął piąte miejsce w stawce. Na podium stanęły zespoły konstruktorów z uczelni: York University, Brigham Young University oraz Cornell University.

Łazik SCORPIO 2 zbudowany został w oparciu o doświadczenia zebrane w czasie pracy z ubiegłoroczną konstrukcją o nazwie SCORPIO. Powstała na tegoroczne zawody całkiem nowa konstrukcja wyposażona została w skomplikowany, ale zarazem bardziej elastyczny i lepiej dopracowany manipulator. Łazik posiadał także na stanie m.in. trzy kamery oraz stację pogodową.

Rywalizacja w tym roku była bardzo wyrównana, a różnie punktowe między poszczególnymi zespołami niewielkie. Niestety polskiemu zespołowi od początku towarzyszyły problemy związane z wizją, co przyczyniło się do zajęcia miejsca w połowie stawki. Warto podkreślić, że do czwartego miejsca zespołowi zabrakło zaledwie 1., a do miejsca na podium 10. punktów.

Zawody URC odbywają się na pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej. Zmagania trwają trzy dni (w tym roku 31.05-02.06), w czasie których maszyny poddawane są licznym testom technicznym. Ponadto sterowane zdalnie roboty muszą podołać skomplikowanym zadaniom m.in. rozpoznać teren, pobrać próbki gleby czy dostarczyć pomoc medyczna rannemu astronaucie. Prawdziwym wyzwaniem dla konstruktorów i ich robotów będą pustynne warunki, które  zbliżone są do tych panujących na Czerwonej Planecie. Wysoka temperatura, kurz, ekstremalnie niska wilgotność powietrza to czynniki, które mogą stanąć na drodze do zwycięstwa.

Jak podkreślają osoby zaangażowane w wysyłanie polskich drużyn na zawody łazików URC, wyjazdy nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz merytorycznej współpracy z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów (PIAP). Z pewnością w przyszłym roku kolejne zespoły z Polski staną do walki o czołowe lokaty w zawodach URC.

Strona zespołu łazika SCORPIO 2.

Przebieg zawodów URC 2012 komentowany jest na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)Łazik SCORPIO 2 / Credits: scorpio.pwr.wroc.plŁazik SCORPIO z URC 2011 / Credits - Planet PR

Comments are closed.