Koniec misji OTV-2

0

Zakończyła się druga misja bezzałogowego mini-promu X-37B. 16 czerwca 2012, po 469 dniach spędzonych na orbicie, OTV-2 wylądował w bazie Vandenberg w Kalifornii.

Start misji nastąpił piątego marca 2011 roku o godzinie 23:46 CET. Była to druga misja amerykańskiego wojskowego mini-promu bezzałogowego. Pojazd wykorzystany w tej misji nosił oznaczenie OTV-2 (Orbital Test Vehicle 2).

Od końca maja trwały przygotowania do lądowania w bazie Vandenberg (VAFB) w Kalifornii. Kilka dni temu pojawiła się informacja, że amerykańskie lotnictwo (USAF) dokona próby lądowania 15 czerwca 2012. Tego dnia nie doszło do lądowania, gdyż pogoda w okolicy VAFB nie była sprzyjająca. Do lądowania doszło dzień później, 16 czerwca. Do lądowania doszło o godzinie 14:48 CEST.

W tej chwili nie ma jeszcze opublikowanych zdjęć OTV-2 po lądowaniu. Jeśli dojdzie do publikacji zdjęć, to warto będzie się im przyjrzeć z bliska, gdyż 15 miesięcy spędzonych na orbicie z pewnością oznacza kilka uszkodzeń osłony termicznej – np. od drobnych “kosmicznych śmieci”. Jednakże, z uwagi na wojskowego operatora programu X-37B nie jest pewne, czy takie zdjęcia zostaną opublikowane.

Na październik planowany jest start OTV-3, drugiej misji pierwszego egzemplarza X-37B.

Program X-37B jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.