Polska przystępuje do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)

0

Polska przystępuje do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Decyzję o przystąpieniu do Agencji podjęła Rada Ministrów we wtorek 12 czerwca. W dniu dzisiejszym przedstawiciele ESA otrzymali informację, że Polska zgadza się na warunki członkostwa wynegocjowane w kwietniu tego roku.

Członkostwo w ESA jest sukcesem polityki stawiającej na wzrost gospodarki poprzez inwestycje w innowacje i nowoczesne technologie. Jest to równocześnie kolejny krok w wymiarze integracji europejskiej – tym razem na polu technologicznym i naukowym. Szacuje się, że przystąpienie Polski do tej agencji otworzy przemysłowi i ośrodkom naukowym możliwości zdobycia zleceń przemysłowych i badawczo-rozwojowych w wysokości 2 miliardów złotych oraz spowoduje powstanie wielu miejsc pracy w dziedzinie wysokich technologii.

Proces negocjacji członkowskich rozpoczął się jesienią 2011 roku, a zakończył w kwietniu 2012 roku. Decyzję o przystąpieniu do ESA podjęła Rada Ministrów we wtorek 12 czerwca, o czym na swoim koncie w serwisie Twitter natychmiast poinformował minister Radosław Sikorski. Formalne członkostwo w ESA rozpocznie się jesienią 2012 roku, ale dokładna data nie jest jeszcze ustalona. Za politykę kosmiczną odpowiada Ministerstwo Gospodarki. Ma być ona nastawiona na pobudzenie innowacyjności polskiego przemysłu, a także na wzrost jego produktywności. Roczna składka w ESA będzie wynosiła około 30 milionów euro. Głównym czynnikiem przemawiającym za przystąpieniem do Agencji jest pełne otwarcie europejskiego rynku lotniczo-kosmicznego dla polskich firm. Jest to również ogromny impuls do rozwoju narodowego programu kosmicznego.

Członkostwo w ESA poparło wiele organizacji społecznych, a także środowisko naukowe oraz przemysłowe. Od kilku tygodni trwa akcja “Poprzyj wejście Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej”, która zaskakująco szybko zdobyła popularność, zarówno wśród osób działających w branży technologicznej, jak i poza nią.

Przedstawiciele firm podkreślają wagę szansy jaka otwiera się przed przemysłem dzięki pełnemu otwarciu rynku europejskiego – inwestycjami w tej dziedzinie są zainteresowane czołowe polskie giganty technologiczne, a za nimi cały szereg mniejszych firm i instytutów badawczych, które będą mogły stać się podwykonawcami w projektach. Środowisko naukowe zyska dostęp do instrumentów światowej klasy (np. teleskopów orbitalnych) oraz źródeł finansowania dla nowych programów badawczych.

Aktualnych informacji na temat postępów akcesji udziela Centrum Informacyjne Rządu.

O temacie przystąpienia Polski do ESA pisaliśmy m.in. w poniższych artykułach:

Comments are closed.