Misja Dragon C2+ – filmowe podsumowanie

0

Zakończona 31 maja misja Dragon C2+ jest ważnym momentem w rozwoju astronautyki. W tym artykule prezentujemy filmowe podsumowanie tej wyprawy.

Misja Dragon C2+ z założenia miała być połączoną wyprawą demonstracyjną COTS 2 i COTS 3 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W trakcie tej wyprawy wpierw kapsuła Dragon miała przejść z sukcesem etapy misji zaplanowane dla COTS 2, po czym można by przystąpić do etapu COTS 3.

Przygotowania do tej próby startu rozpoczęły się pod koniec kwietnia 2011, kiedy to dokonano integracji kapsuły Dragon z rakietą Falcon 9. Następnie rakietę wyprowadzono na stanowisko startowe oraz dokonano próbnego odpalenia silników pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Jednakże, po próbnym odpaleniu silników zadecydowano o dokonaniu kolejnego przeglądu oprogramowania kapsuły Dragon i opóźnieniu startu do 19 maja 2012. Rakieta wróciła do hangaru.

Dziewiętnastego maja przeprowadzono próbę startu, którą zatrzymano na 0,5 sekundy przed startem rakiety. Wszystkie dziewięć silników rakiety zostało odpalonych, ale czujniki odczytały nieprawidłowe ciśnienie wewnątrz komory spalania środkowego silnika rakiety Falcon 9. Szybko wykryto i naprawiono przyczynę tego odwołanego startu i zadecydowano o przeprowadzeniu kolejnej próby startu w dniu 22 maja 2012.

Dwudziestego drugiego maja przeprowadzona próba startu zakończyła się sukcesem. Start nastąpił o godzinie 09:44 CEST i kapsuła Dragon została umieszczona na prawidłowej orbicie początkowej.

{youtube}tpQzDbAY7yI{/youtube}
Druga (udana) próba startu rakiety Falcon 9 do misji Dragon C2+ / Credits – NASA TV,

Rozpoczęły się testy orbitalne kapsuły Dragon. Jednocześnie kapsuła Dragon “goniła” ISS, by podczas trzeciego dnia misji (24.05.2012) przeprowadzić serię testów w pobliżu Stacji. Testy przebiegły prawidłowo i zadecydowano, że dzień później dojdzie do próby przechwycenia kapsuły Dragon przez ramię robotyczne Stacji (SSRMS) oraz przyłączenie do modułu Harmony.

Po serii testów i zbliżeniu się kapsuły Dragon na odległość 10 metrów od ISS, po czym nastąpiło przechwycenie przez ramię SSRMS.

{youtube}Xvbn7WBOqbg{/youtube}
Przechwycenie kapsuły Dragon przez SSRMS – 25.05.2012 / Credits – NASA TV,

Następnie ramię SSRMS wykonało pracę, przenosząc i przyłączając kapsułę Dragon do modułu Harmony.

{youtube}2WAY7boAE68{/youtube}
Przenoszenie i przyłączanie kapsuły Dragon do modułu Harmony – 25.05.2012 / Credits – NASA TV,

W ten sposób pierwszy prywatnie zaprojektowany, wystrzelony, i operowany pojazd orbitalny dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przyłączenie nastąpiło o godzinie 18:02 CEST.

Rozpoczęła się część wspólna misji Dragon C2+. Dzień później, 26 maja 2012, doszło do otwarcia włazów pomiędzy Dragonem a modułem Harmony. Rozpoczął się też transfer ładunku. Wnętrze kapsuły Dragon zostało określone w następujący sposób – “pachnie jak w nowym samochodzie”.

{youtube}UHBANwMJFdc{/youtube}
Otwieranie włazu do kapsuły Dragon – 26.05.2012 / Credits – NASA TV,

Do 31 maja trwał transfer ładunku z i do kapsuły Dragon. Kapsuła Dragon pozwala na sprowadzenie ładunku (np. próbek naukowych) z pokładu ISS, co jest ważną kwestią po zakończeniu programu wahadłowców. Jedynie rosyjska kapsuła Sojuz pozwala na sprowadzenie ładunku z orbity, ale jest to ilość symboliczna, gdyż tą kapsułą wracają kosmonauci z misji do ISS.

{youtube}sRP1DEpgTSI{/youtube}
Wywiad z wnętrza kapsuły Dragon połączonej do ISS / Credits –

Trzydziestego pierwszego maja doszło do zakończenia misji Dragon. Wpierw zamknięto włazy pomiędzy Harmony i Dragonem, po czym nastąpiło odłączenie od ISS za pomocą ramienia SSRMS.

{youtube}ZzfxW8itrk4{/youtube}
Proces odłączenia kapsuły Dragon od ISS / Credits – NASA TV,

Po odłączeniu, Dragon oddalił się od ISS. Manewr zejścia z orbity rozpoczął się o godzinie 16:51 CEST. Następnie, około 17:25 CEST Dragon zetknął się z górnymi warstwami atmosfery i rozpoczęło się nagrzewanie osłony termicznej. Wodowanie u wybrzeży Kalifornii nastąpiło o 17:42 CEST – na dwie minuty przed planowanym, co jest wartością w spodziewanym zakresie, zależnej od lokalnych warunków (np. prędkości wiatru).

{youtube}Y4R0raX02vw{/youtube}
Wodowanie kapsuły Dragon u wybrzeży Kalifornii – 31.05.2012 / Credits – NASA,

Ładunek sprowadzony przez kapsułę Dragon z ISS był w świetnym stanie. W ostatnim etapie demonstracji związanych z misją Dragon C2+ zademonstrowano także szybkie wyprowadzenie części ładunku i przekazanie NASA. Ten test może w przyszłości pozwolić na sprowadzanie tą kapsułą próbek wymagających szybkiego umieszczenia w kontrolowanych warunkach – np. próbek medycznych czy biologicznych.

Po misji Dragon C2+ nastąpi pierwsza regularna wyprawa zaopatrzeniowa na ISS. Start misji Dragon CRS 1 (Commercial Resupply Services), planowany jest na koniec września 2012.

Misja Dragon C2+ jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Budowa kapsuły Dragon / Credits - NASA, SpaceX Udany start rakiety Falcon 9 - 22.05.2012 / Credits - SpaceXProces przyłączania kapsuły Dragon do ISS - 25.05.2012 / Credits - NASAWnętrze kapsuły Dragon - po otwarciu włazów (26.05.2012) / Credits - NASA Kapsuła Dragon odsuwana od ISS przez SSRMS - 31.05.2012 / Credits - NASA Statek Dragon w wodach Oceanu Spokojnego / Credits: SpaceX Dragon po podjęciu na pokład okrętu - 31.05.2012 / Credits - SpaceX

Comments are closed.