Obserwacje przejścia Wenus z Centrum Hewelianum w Gdańsku

0

Szóstego czerwca tego roku z terytorium Polski, tuż po wschodzie Słońca będzie widoczne zjawisko astronomiczne, które nie powtórzy się ponownie w tym stuleciu. W gdańskim Centrum Hewelianum z okazji tego niezwykłego zjawiska odbędą się obserwacje przejścia Wenus.

Z tej okazji Centrum Hewelianum przygotowało propozycję specjalną: zaczynamy od godziny 4.30 rano i do godziny 7.00 zapraszamy na wspólne obserwacje przejścia Wenus przez tarczę słoneczną. Obserwacje będą prowadzone przez astronoma Centrum Hewelianum, przy użyciu różnych metod: metody projekcyjnej, teleskopu z filtrem zabezpieczającym oraz teleskopu słonecznego. Na wszystkich chętnych będziemy czekać pod Pomnikiem Millenijnym (Krzyż Millenijny), na samym szczycie Góry Gradowej.

UWAGA: wstęp na obserwacje jest wolny i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc!

Z kolei o godzinie 9.00, 10:00, 11:00, 12;00, 13;00 i 14:00 przeprowadzone zostaną warsztaty prezentujące tranzytu Wenus i tłumaczące mechanizm tego zjawiska. Zajęcia zakończone zostaną wyznaczeniem jednostki astronomicznej, czyli odległości w jakiej znajduje się Ziemia od Słońca. W trakcie pokazu odtworzone zostanie przejście Wenus przez tarczę Słońca, zarejestrowane kilka godzin wcześniej!

Serdecznie zapraszamy do wspólnego podziwiania wyjątkowego zjawiska astronomicznego!

  • Miejsce obserwacji: okolice Pomnika Millenijnego
  • Miejsce warsztatów: Redita Napoleońska
  • Termin: 6 czerwca 2012

Wstęp wolny!

Na zajęcia w godzinach 09:00-14:00 obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc, której można dokonać pod numerem telefonu:
(58) 300 08 42 wew. 50, e-mail: recepcja@hewelianum.pl.

Osoby indywidualne mogą uczestniczyć w zajęciach (warsztatach) bez wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Informacja pochodzi ze strony www.hewelianum.pl

Comments are closed.