Dragon C2+: trzeci dzień misji, manewry w pobliżu ISS

0

Przez ostatnie kilkadziesiąt godzin statek kosmiczny Dragon prywatnej firmy SpaceX wykonywał różne manewry, weryfikując możliwości działania na orbicie, z kulminacją tych manewrów dzisiaj o godzinie 13:25 CEST. Statek zachowywał się bez zarzutów i najprawdopodobniej jutro dojdzie do próby przeprowadzenia przyłączenia do portu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Dwa dni temu, 22 maja 2012 roku, o godzinie 09:44 CEST nastąpił pomyślny start rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon. Niedługo po dostaniu się na orbitę statek rozwinął swoje panele ogniw fotowoltaicznych, dzięki czemu możliwe stało się rozpoczęcie generowania energii elektrycznej.

Od momentu dostarczenia na orbitę przetestowane zostały systemy nawigacji GPS, zasymulowano przerwanie podejścia (Abort Demonstration) oraz zademonstrowano tryb „wolnego dryfu”, w który Dragon wejdzie na chwilę przed próbą jego przejęcia przez robotyczne ramię stacji ISS. Otworzono także pokrywę sekcji nawigacyjnej statku, odsłaniając oprzyrządowanie dalmierza laserowego, sensorów obrazowania termicznego oraz specjalny port do przechwycenia przez manipulator CanadArm2.

Rakieta Falcon 9 umieściła Dragona na prawie zgodnej z założeniami orbicie. W celu zbliżenia do stacji ISS silniki statku uruchomione zostały dzisiaj dwa razy – o godzinie 9:58 i 10:43 CEST. W wyniku ich przeprowadzenia prywatna kapsuła znalazła się około godziny 13:25 CEST niemal 2,5 km pod stacją. Wcześniej astronauci na ISS przeprowadzili demonstrację kontaktu ze statkiem Dragon.

Kluczem do przeprowadzenia bezpiecznych manewrów prywatnego statku jest możliwość wystosowania przez załogę stacji ISS poleceń typu: „przerwij podejście”, „podejście odwołane”, „przygotuj się na przechwycenie”. Dragon skomunikowany jest ze stacją ISS za pomocą sieci CUCU (COTS UHF Communications Unit). Astronauci mogą wystosować polecenia za pośrednictwem panelu CCP (Crew Command Panel).

W dniu dzisiejszym zweryfikowano działanie sieci CUCU i panelu CCP poprzez wystosowanie komendy do zapalenia świateł na statku Dragon. Astronauta na stacji ISS, Andre Kuipers, nie mógł potwierdzić ich zapalenia z uwagi na oświetlenie Dragona światłem słonecznym oraz sporą odległość, jednak telemetria wykazała poprawne wykonanie komendy.

W czasie dzisiejszego podejścia statek Dragon wykorzystywał system nawigacyjny GPS. Komputer pokładowy na bieżąco monitorował położenie kapsuły względem stacji ISS. W czasie jutrzejszego podejścia wykorzystany już zostanie dalmierz laserowy (LIDAR) oraz sensory termiczne, które zapewnią bardziej precyzyjny pomiar odległości oraz prędkości zbliżania.

Przedstawiciele SpaceX oraz agencji NASA podsumowali, że dzisiejsze wydarzenia przybrały oczekiwany obrót. Dragon po zakończeniu przelotu pod ISS odpalił swoje silniki, wykonując pętlę, a następnie przelatując do miejsca „poniżej” i „za” stacją. Jutrzejsza próba przyłączenia do ISS rozpocznie się inicjacją podejścia (odpaleniem HA4) oraz udzieleniem pozwolenia ze strony NASA na przejście do podejścia około godziny 11:00 CEST. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to do operacji pochwycenia statku Dragon przez robotyczne ramię stacji dojdzie około 15:00 CEST.

Wydarzenia jutrzejszego dnia opisywane będą przez nas w aktualizowanym na żywo artykule.

(SpaceX)Statek Dragon na obrazach kamer stacji ISS / Credits: Nasa TVProfil lotu statku Dragon w czasie trzeciego dnia misji / Credits: NASA, SpaceXJednostka komunikacyjna CUCU oraz panel kontrolny CCP / Credits: SpaceX

Comments are closed.