BRITE-PL Lem: testy próżniowe

0

Nastąpiła publikacja kolejnego odcinka BRITE-TV. Tym razem mowa jest o testach próżniowych pierwszego polskiego naukowego satelity.

Polski projekt BRITE-PL (BRIght Target Explorer) składa się z dwóch satelitów naukowych. Pierwszy z nich – BRITE-PL Lem – zostanie pod koniec września tego roku umieszczony na orbicie. Ten satelita od listopada zeszłego roku jest już zintegrowany i obecnie przechodzi serię testów. Kolejny satelita – BRITE-PL Heweliusz – zostanie wystrzelony w przyszłym roku.

Po integracji satelity rozpoczyna się seria testów, w trakcie których weryfikowane są założenia konstrukcyjne satelity. Jednym z najważniejszych testów są testy próżniowe. Ponieważ satelity pracują w warunkach próżni konieczne jest sprawdzenie działania i wyszukanie potencjalnych błędów. O tych testach opowiada na poniższym filmie dr inż. Marcin Stolarski – jeden z konstruktorów satelity BRITE-PL Lem.

{youtube}dh_iYc9sePs{/youtube}
Satelita BRITE-PL Lem – testy próżniowe / Credits –

Niebawem prawdopodobnie będziemy mogli się spodziewać zakończenia testów satelity BRITE-PL Lem i wysyłki na kosmodrom. Prawdopodobnie późną wiosną lub latem będzie można się spodziewać transportu tego satelity do kosmodromu Jasnyj niedaleko granicy Rosji z Kazachstanem. Tam nastąpi integracja Lema oraz trzech/czterech innych satelitów z rakietą nośną Dniepr przed startem, który planowany jest na koniec września 2012 roku.

(cbk)

Comments are closed.