Maj 2012 – wieści ze Stratolaunch Systems

0

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o powstaniu kolejnej prywatnej firmy zamierzającej zmniejszyć koszt wyniesienia ładunków na orbitę ziemską – Stratolaunch Systems. Od tego czasu firma ruszyła do czynów i rozpoczęła pierwsze inwestycje.

15 lutego firma Stratolaunch Systems zakupiła pierwszy z dwóch samolotów Boeing 747-400 od firmy United Airlines. Drugi taki sam samolot został zakupiony 28 marca. Części z obu maszyn zostaną wykorzystane do budowy nosiciela dla rakiety Falcon. W najbliższych tygodniach pracownicy firmy rozpoczną demontaż poszczególnych elementów obu samolotów, ich przegląd oraz określenie ich stanu technicznego. Z obu maszyn w przyszłym nosicielu zostaną wykorzystane silniki, awionika, kokpit i podwozie, kadłub zaś zostanie zbudowany od podstaw przez firmę Scaled Composites.

W międzyczasie trwa budowa hangaru w którym nastąpi demontaż Boeingów i budowa nowego pojazdu. Hangar został ulokowany na pustyni Mojave na terenie Mojave Air And Space Port, a jego budowa jest już w stanie zaawansowanym. Oba zakupione samoloty są już również w tym miejscu.

Jeżeli tempo prac zostanie utrzymane niedługo powinny pojawiać się pierwsze informacje o rozpoczęciu budowy nosiciela.

(StLS)

Zdjęcie z budowy hangaru w którym odbędą się prace nad nosicielem. Credit: Douglas Messier

Comments are closed.