Dragon C2+ : start nie wcześniej niż 19 maja

0

Zadecydowano o kolejnym opóźnieniu startu misji Dragon C2+. W tej chwili najwcześniejsza możliwa data rozpoczęcia  tej wyprawy bezzałogowej to 19 maja. Oznacza to, że wcześniej w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wystartuje rosyjska kapsuła Sojuz TMA-04M.

W ostatnich dniach obserwowaliśmy intensywne przygotowania do startu rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon do misji Dragon C2+. W międzyczasie start – jeszcze kilka tygodni temu planowany na 30 kwietnia – został wpierw opóźniony do 7 maja a następnie do “nie wcześniej niż” 10 maja. Powodem opóźnienia była konieczność przeprowadzenia kolejnych testów oprogramowania kapsuły Dragon.

W tej chwili wiadomo już, że misja Dragon C2+ rozpocznie się nie wcześniej niż 19 maja 2012. Opóźnienie spowodowane jest koniecznością przeprowadzenia kolejnych testów oprogramowania oraz zbliżającą się misją Sojuz TMA-04M. Start tej załogowej wyprawy w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) planowany jest na 15 maja 2012. Dwa dni później, 17 maja, powinno dojść do cumowania kapsuły Sojuz TMA-04M do ISS, po czym możliwy będzie start misji Dragon C2+. Dlatego też najwcześniejsza data startu to 19 maja.

Moment startu rakiety Falcon 9 do tej misji 19 maja jest przewidywany na godzinę 10:55 CEST, czyli 04:55 czasu wschodniego amerykańskiego. Będzie to jeszcze przed wschodem Słońca na Florydzie. Po 19 maja kolejna próba startu nastąpi 22 maja.

Misja Dragon C2+ jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, SpaceX)

Comments are closed.