Nieudany start rakiety Unha-3

0

Według USA, Japonii i Korei Południowej start północnokoreańskiej rakiety kosmicznej Unha-3 zakończył się fiaskiem.

Start rakiety Unha-3 nastąpił o 07:39 rano czasu tokijskiego, co odnotowały amerykańskie satelity wczesnego ostrzegania. Lot rakiety nie trwał jednak długo, na wysokości około 120 kilometrów, 165 km na zachód od Seulu, nastąpił jej rozpad na około 10 fragmentów, które spadły do Morza Żółtego. Ich upadek nie stanowił zagrożenia dla terytorium Japonii – także policja oraz straż pożarna nie odebrały informacji o jakichkolwiek stratach.

Według niepotwierdzonych jeszcze informacji awaria miała miejsce pod koniec trwania odpalenia silnika pierwszego stopnia, możliwe, że w czasie separacji tego stopnia, około 90 sekund po starcie. Rakieta wspięła się na wysokość około 120-130 km lotem swobodnym. Upadek do Morza Żółtego miał miejsce około 5 minut po starcie.

Porażkę już godzinę po starcie przyznały państwowe północnokoreańskie media. Wcześniej, w 2006 i 2009 roku, Pjongjang zaprzeczał porażkom określając każdą misję jako udaną. Rakieta miała wynieść na orbitę satelitę Kwangmyongsong-3.

Japońskie ministerstwo obrony analizuje trajektorię lotu rakiety na podstawie danych zebranych przez USA i przez dwa niszczyciele Morskich Sił Samoobrony Japonii wyposażone w system AEGIS, które znajdowały się na Morzu Południowochińskim i na Morzu Japońskim.

{youtube}qT-4w03kfks{/youtube}
Symulacja lotu rakiety Unha-3 przygotowana przez Analytical Graphics Inc.

 

Zobacz też:

(NHK, CNN)

Comments are closed.