Rozwój Las Vegas pomiędzy 1972 a 2010 rokiem

0

NASA opublikowała krótkie nagranie ilustrujące rozwój amerykańskiego miasta Las Vegas pomiędzy 1972 a 2010 rokiem.

Rozwój obszarów miejskich jest długoterminowym procesem, wywierającym duży wpływ na otoczenie. Wraz z rozwojem miast, czynniki takie jak zagospodarowanie terenu, zanieczyszczenie powietrza, planowanie czy wpływ na okoliczne środowisko naturalne, zaczynają odgrywać coraz większą rolę i wymagają coraz dokładniejszych systemów monitorowania. Te wszystkie czynniki mają bezpośrednie przełożenie na jakość życia w obszarach miejskich. W ostatnich dekadach narzędziem wspierającym monitorowanie oraz planowanie rozwoju miast stały się dane satelitarne. Dzięki satelitom obserwacji Ziemi możliwe jest bardziej dokładne wyznaczanie działek pod budowy budynków, wykrywanie niebezpiecznych/nieprawidłowych miejsc w mieście (np. nielegalnych wysypisk śmieci) oraz monitorowanie stanu okolicznego środowiska naturalnego.

{module [346]}

Las Vegas – amerykańskie miasto w stanie Nevada, doświadczyło gwałtownego rozwoju – szczególnie od lat 50. i 60. XX wieku. Aktualnie w obszarze administracyjnym miasta Las Vegas mieszka ponad 580 tysięcy mieszkańców. Jest to duży wzrost ilości mieszkańców w stosunkowo krótkim czasie – od 1990 roku w Las Vegas przybyło 320 tysięcy a od 1970 roku ponad 450 tysięcy mieszkańców. W obszarze metropolitalnym Las Vegas w chwili obecnej mieszka prawie 2 miliony mieszkańców.

Rozwój Las Vegas był i jest obserwowany z orbity. Poniżej prezentujemy nagranie, prezentujące rozwój tego miasta pomiędzy 1972 a 2010 rokiem. Do wykonania tego nagrania wykorzystano dane z satelitów Landsat 1-3 oraz 5. Wyraźnie zauważalna jest poprawa jakości uzyskanych obrazów od około 1984 roku, kiedy to do użytku weszła nowa generacja detektorów (zainstalowanych na pokładzie Landsat 5). Kolory na tym nagraniu nie odpowiadają naturalnym – przykładowo kolor czerwony to w rzeczywistości odcienie zieleni, związane z roślinnością. Detekcja i badanie rozwoju takich obszarów ma duże znaczenie w przypadku Las Vegas, gdyż to miasto leży na terenie pustynnym i wymaga transportu wody z dużych odległości. Uwagę zwraca również lotnisko w Las Vegas, które w 1972 roku znajdowało się na obrzeżach miasta, a w 2010 roku dookoła niego znajdowało się już sporo budynków.

{youtube}xFzdyxwx50M{/youtube}
Rozwój Las Vegas pomiędzy 1972 a 2010 rokiem / Credits –

Satelita Landsat-5 w połowie listopada 2011 roku przestał wysyłać dane i obecnie działa w trybie bezpiecznym. Pierwszego marca 2012 roku minęło 28 lat od wystrzelenia satelity tego satelity na orbitę. Obecnie pracuje natomiast Landsat-7, wyniesiony w 1999 roku, choć i ten doświadczył usterki ograniczającej jego możliwości zbierania danych. W styczniu 2013 roku ma zostać wyniesiony satelita Landsat Data Continuity Mission, nazywany również Landsat 8.

(NASA)

{module [522]}

Las Vegas w 2010 roku / Credits - NASA

Comments are closed.