Od czasu rozbłysku klasy X1.7 z grupy 1402 (27.01.2012) na Słońcu nie wydarzyła się żadna silniejsza flara. Wreszcie, 6 lutego grupa o numerze 1410 wygenerowała rozbłysk klasy M1.0.
27 stycznia 2012 r. grupa o numerze 1402 wygenerowała rozbłysk klasy X1.7. Przez kolejne dni aktywność słoneczna strony zwróconej ku Ziemi pozostawała na bardzo niskim poziomie – nie zarejestrowano żadnego rozbłysku silniejszego od dolnych stanów klasy C. Co ciekawe, w tych dniach po stronie niewidocznej z Ziemi nastąpiło kilka silniejszych rozbłysków oraz koronalnych wyrzutów masy (CME).
Wreszcie, 6 lutego nastąpił rozbłysk klasy M1.0 po stronie Słońca widocznej z Ziemi. Maksimum rozbłysku przypadło na godzinę 21:00 CET. Poniższe nagranie prezentuje nagranie rozbłysku z 6 lutego 2012 roku. Rozbłysk wygenerowała grupa o numerze 1410, która aktualnie znajduje się przy zachodniej krawędzi tarczy słonecznej widocznej z Ziemi.
{youtube}hh-Rptzz_rs{/youtube}
Rozbłysk klasy M1.0 z dnia 6 lutego 2012 roku / Credits – NASA, SDO, ve3en1
W najbliższych dniach – aż do około 10 lutego – na Słońcu może wydarzyć się niewiele. Co więcej, jest możliwe, że wkrótce przez chwilę nie będzie widać żadnej plamy po stronie Słońca widocznej z Ziemi, co byłoby dość rzadką, choć możliwą sytuacją w obecnym momencie cyklu słonecznego. Natomiast około 10 lutego przy wschodnim brzegu tarczy słonecznej powinna pojawić się grupa 1402 – ta sama, która 27 stycznia wygenerowała rozbłysk klasy X1.7. Obrazy z sondy STEREO Behind sugerują, że ten obszar aktywny nadal jest na Słońcu, ale prawdopodobnie zachowuje się mniej dynamicznie. Możemy zatem spodziewać się jedynie skromnej “pozostałości” po rozbudowanym rejonie aktywnym.
Aktywność słoneczna jest monitorowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.
(PFA)