Fobos-Grunt: promieniowanie winne niepowodzeniu

0

Komisja badająca niepowodzenie misji Fobos-Grunt ogłosiła, że przyczyną było uszkodzenie komputera pokładowego przez promieniowania jonizujące.

Rosyjska misja marsjańska Fobos-Grunt została utracona w wyniku uszkodzenia komputera pokładowego przez promieniowanie jonizujące – ogłosiła w ostatni piątek komisja badająca misję pod kątem niepowodzenia. Komisja nie znalazła usterek sprzętowych statku.

Fobos-Grunt był pierwszą rosyjską misją międzyplanetarną od kilkunastu lat. W 2014 roku miał przywieźć na Ziemię próbki Fobosa, księżyca Marsa. Jednak zaraz po starcie sonda utknęła na niskiej orbicie okołoziemskiej. Mimo wielu prób nawiązania łączności z sondą, co udało się tylko kilkukrotnie na krótki czas, sonda weszła ponownie w atmosferę, a jej szczątki spadły do Pacyfiku, u zachodnich wybrzeży Chile. Wraz z sondą zniszczeniu uległ także penetrator CHOMIK przygotowany przez polskie Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Komisja powołana przez Federalną Agencję Kosmiczną “Roskosmos” zbadała przebieg budowy statku, ponad 700 dokumentów związanych z sondą, i dane o jej locie. Według komisji rakieta i sonda działały prawidłowo podczas startu. Komisja skonkludowała, że przyczyną awarii prowadzącej do niepowodzenia misji było uszkodzenie oprogramowania w komputerze pokładowym sondy spowodowane promieniowaniem jonizującym.

Komisja nie odpowiedziała jednak na pytanie czemu konstruktorzy nie zabezpieczyli, lub czy zabezpieczyli, ale niedostatecznie, sondy przed takim przebiegiem zdarzeń.

Od grudnia 2010 Rosja straciła 5 satelitów i jeden statek Progres. Za pierwsze niepowodzenia stanowiskiem zapłacił szef Roskosmosu, Anatolij Perminow. Zawiadujący agencją od kwietnia 2011 roku Władimir Popowkin nie zdołał jednak poprawić ogólnej sytuacji rosyjskiego programu kosmicznego.

Środowisko naukowe jest sceptyczne wobec ustaleń komisji. Wskazuje, że taka przyczyna albo jest nieprawdą, albo wskazuje na uchybienia w solidności projektu sondy. Do takiej sytuacji mógł doprowadzić pośpiech, zbytnio rozciągnięty proces powstawania misji, czy też zmiana głównego wykonawcy w czasie jego trwania.

(RIA Nowosti)

Comments are closed.