Wystartował Sojuz z 6 satelitami

0

Minionej nocy z Gujany Francuskiej wystartowała rakieta Sojuz z 6. satelitami wojskowymi i bezpieczeństwa dla Francji i Chile.

O godzinie 02:03:48 GMT z Gujańskiego Centrum Kosmicznego wystartowała rakieta Sojuz 2.1a z pięcioma francuskimi i jednym chilijskim satelitą. Był to drugi lot Sojuza z Ameryki Południowej. Tym razem rakieta wyniosła satelitę obrazującego Pleiades-1, 4 satelity wywiadu elektronicznego ELISA i chilijskiego satelitę obserwacji Ziemi SSOT.

Start przebiegł bez zakłóceń. Dwie minuty po oderwaniu się rakiety od Ziemi odłączyły się rakiety dodatkowe. Po kolejnych 3 minutach odrzucony został I człon rakiety i włączony silnik II stopnia. W 10. minucie startu pracę podjął ostatni III człon rakiety, Fregat. O godzinie 02:58 GMT na orbitę trafił największy ładunek, satelita Pleiades-1. Kilka minut później uwolniono satelity ELISA. Start oficjalnie zakończył się o 05:32 GMT umieszczeniem na orbicie satelity SSOT.

Pleiades-1 - wizualizacja / Credits: AstriumPleiades-1 to pierwszy z dwóch średnich, posiadających masę niespełna jednej tony, wojskowo-cywilnych satelitów obserwacji Ziemi. Został opracowany przez francuską agencję kosmiczną CNES i rząd Francji. Częściowe finansowane misji zapewniły też Austria, Belgia, Hiszpania i Szwecja. Na podstawie osobnej umowy z francuskim ministerstwem obrony priorytet do danych wojskowych z satelity otrzymają Hiszpania i Włochy. Na podstawie umowy ORFEO Włochy i Francja wymieniają się satelitarnymi danymi na potrzeby obronności. Włochy dostarczają obrazy radarowe ze swojej konstelacji statków COSMO-SkyMed, a Francja zacznie właśnie dostarczać zdjęcia z satelitów Pleiades.

Głównym ładunkiem Pleiades-1 jest teleskop w układzie Korscha o średnicy zwierciadła głównego 64 cm. Obraz zbiera matryca CCD o czułości 40 razy większej niż w cyfrowych aparatach fotograficznych. Zbudowany przez Astrium statek będzie dziennie wykonywał około 450 zdjęć z rozdzielczością do 70 centymetrów. CNES zapowiada, że dzięki obróbce cyfrowej rozdzielczość zdjęć będzie można zwiększyć do 50 cm.

Satelity ELISA - wizualizacja / Credits: AstriumSatelity ELISA to konstelacja 4 małych (120 kg masy każdy) satelitów opracowanych przez CNES i francuską agencję wojskową DGA. Zadaniem satelitów będzie wykonanie w ciągu 3 lat analizy lokalizacji i parametrów stacji radarowych na całym świecie.

Ładunkiem o podobnej masie jest też chilijski satelita SSOT. Satelita powstał jako wspólny projekt z Astrium (na platformie AstroSat-100/Myriade) i da on temu krajowi możliwość obserwacji satelitarnych własnego terytorium. Zdjęcia o rozdzielczości ok. 1,45 metra będą używane w takich dziedzinach jak kartografia, rolnictwo, urbanistyka, teledetekcja zasobów naturalnych czy zarządzanie kryzysowe.

SSOT / Credits: AstriumPrzygotowanie kosmodromu do obsługi Sojuzów zajęło 3 lata i pochłonęło 800 milionów euro.

(SFN)

Comments are closed.