Dziewiętnasty chiński start w tym roku

0

W dniu wczorajszym Chińska Republika Ludowa wystrzeliła w kosmos swoją kolejną bezzałogową misję. Był to dziewiętnasty już start, jaki w bieżącym roku przeprowadziło Państwo Środka.

22 grudnia 2011 roku, o godzinie 4:26 CET z kosmodromu Taiyuan, znajdującego się w prowincji Shanxi, wzbiła się w powietrze chińska rakieta nośna Chang Zeng-4B (Długi Marsz-4B). Start przeprowadzono na kilka dni przed spodziewaną datą, którą miał być 26 grudnia (pierwotny plan zakładał start 19 grudnia).

Tym razem ładunkiem wyniesionym po około 13 minutach od zapłonu na orbitę heliosynchroniczną został cywilny satelita teledetekcyjny Zi Yuan-1 (2C). Niewiele o nim wiadomo, poza jego przeznaczeniem, którym jest obserwacja Ziemi za pomocą dwóch kamer o wysokiej rozdzielczości, z których jedna ma wykonywać fotografie w czerni i bieli a druga – kolorowe. Masa nowego satelity wynosi 2100 kg, a przewidziany okres orbitalnej służby to trzy lata. W tym czasie satelita będzie badać obszary lądowe, monitorować rozwój terenów zurbanizowanych, a także uprawnych, zasobów leśnych i wodnych.

Był to ostatni chiński start w 2011 roku, w którym przeprowadzono z Państwa Środka rekordową ilość wzlotów rakiet – aż dziewiętnaście (z czego osiemnaście zakończyło się ostatecznym powodzeniem), dekapitując pod tym względem Stany Zjednoczone. Poprzedni rekord Chin, z 2010 roku, wynosił piętnaście startów. Czy w przyszłym roku przekroczona zostanie liczba „20”, jak zapowiada chińskie ministerstwo obrony? O tym przekonamy się zapewne jesienią w przyszłym roku.

(NSF, SFN)

 

Wizja artystyczna satelity Zi Yuan-1 (2C)

Comments are closed.