707 potwierdzonych egzoplanet

0

Liczba znanych i potwierdzonych obcych światów wzrosła do 707. egzoplanet za sprawą trzech obiektów. Dwie z tych egzoplanet w ostatnich tygodniach wpierw były umieszczone na liście potwierdzonych obiektów, następnie zdegradowane do listy niepotwierdzonych i wreszcie znów powróciły na listę potwierdzonych obiektów.

Nowym obiektem planetarnym na tej liście jest KOI-254 b. Jest to typowy “gorący Jowisz” o masie około 0,5 masy Jowisza z naszego Układu Słonecznego, krążący w odległości zaledwie około 4 milionów kilometrów od swej gwiazdy macierzystej.

Do listy potwierdzonych obiektów powróciły egzoplanety HU Aqr(AB) b i HU Aqr(AB) c. O tych egzoplanetach wpierw wspominaliśmy w marcu 2011 (gdy zostały dołączone do listy potwierdzonych obiektów planetarnych) a następnie w październiku 2011, gdy obie planety pozasłoneczne zostały przesunięte na listę niepotwierdzonych obiektów. Drugiego grudnia HU Aqr(AB) b i HU Aqr(AB) c ponownie wróciły na listę potwierdzonych egzoplanet, gdy opublikowano dane z nowych obserwacji, potwierdzających istnienie tych obiektów.

Dzięki powyższym odkryciom i obserwacjom lista znanych i potwierdzonych egzoplanet wzrosła do 707. obiektów.

(EPE)

Comments are closed.