Koniec misji Landsat 5?

0

Amerykańskie Służby Geologiczne (USGS) wstrzymały wykonywanie zdjęć satelitą Landsat-5. Satelita może już nie wznowić pracy.

18 listopada U. S. Geological Survey (USGS) poinformowały, że wstrzymały wykonywanie zdjęć Ziemi satelitą Landsat-5 z powodu szybko postępującej degradacji układów elektronicznych.

Anne Castle podsekretarz ds. wody i nauki w Departamencie Spraw Wewnętrznych powiedziała, że “to spodziewany scenariusz, który pokazuje jak istotne jest wystrzelenie na czas kolejnej misji Landsat”.

To prawda, że zachowanie Landsata 5 nie może dziwić. Wysłany w 1984 roku satelita pracuje już 27 lat, a jego misję planowano początkowo na 3 lata. Satelita doznawał w międzyczasie wielu usterek, w tym najpoważniejszą w 2001 roku. Jednak tym razem dla Landsata-5 może to być prawdziwy koniec misji. Operatorzy misji od kilku miesięcy obserwowali niepokojące zmiany parametrów pracy wzmacniacza potrzebnego do przesyłu obrazów na Ziemię. Przez ostatnie 10 dni fluktuacje stały się tak silne, że znacząco obniżyły zdolność do wysyłania zdjęć. Podjęto próby mające zapobiegać temu i utrzymać chociaż minimalną zdolność satelity do pracy, jednak degradacja postępowała.

Inżynierowie nie chcieli obciążać wzmacniacza aż do kresu jego wytrzymałości. Zamiast tego na 90 dni wyłączyli go i oraz urządzenia optyczne satelity. W tym czasie zostaną przeanalizowane wszelkie dalsze możliwe sposoby przywrócenia funkcjonowania statku.

Na orbicie pozostaje inny, równie zasłużony, satelita floty Landsat oznaczony numerem 7. Został wystrzelony 1999 roku i miał pracować 5 lat. Landsat 7 również nie jest w pełni sprawny. Z uwagi na istotność i ciągłość prowadzonych przez nich obserwacji (zdjęcia z tych satelitów są podstawą wielu usług naziemnych na całym świecie, np. wszystkich map, jak Google Maps) w styczniu 2013 roku, rakietą Atlas 5, ma zostać wysłany nowy statek, Landsat 8, zwany także Landsat Data Continuity Mission. Satelitę buduje Orbital Sciences, a za główny ładunek odpowiada Ball Aerospace.

Zobacz też:

(NASA)
...i przyszłość: Landsat-8 (LDCM) / Credits: NASA, GSFC, Conceptual Image Lab

Comments are closed.