Mars Express nadal boryka się z problemami

0

Europejska sonda Mars Express tymczasowo wstrzymała obserwacje naukowe. Inżynierowie poszukują źródeł problemów jakie wystąpiły w sierpniu, wrześniu i październiku.

ESA tymczasowo wstrzymała działalność naukową marsjańskiego orbitera Mars Express z powodu ostatnich problemów z oprogramowaniem statku. Kierujący misją mówią jednak, że szybko będą mogli ją przywrócić.

Sonda od połowy sierpnia doświadcza problemów z pamięcią masową (12 Gb pojemności), używaną do przechowywania danych naukowych i inżynieryjnych przed ich transmisją na Ziemię. Wywołała ona w sierpniu i w październiku automatyczne uruchomienie bezpiecznego trybu pracy sondy, tak zwanego “safe mode”. Z uwagi na “złożoną kombinację zdarzeń związanych z operacjami odczytu i zapisu do pamięci” obsługa statku postanowiła zawiesić misję 16 października.

Fobos sfotografowany przez Mars Express, 23 stycznia 2011 / Credits: ESAPo problemach w sierpniu 2011 r. kontrolerzy wykonali operację odzyskania pamięci i przywrócony został normalny tryb działania sondy. Następnie sonda została ponownie wprowadzona w bezpieczny tryb pracy, aby przełączyć ją na zapasową pamięć. Miało to zapobiec powtórzeniu się usterki.

Jednak we wrześniu i październiku niewłaściwe zachowanie sondy znowu się powtórzyło. Wystąpił też inny błąd, jednak nie tak poważny, żeby przerwać pracę naukową sondy. Ponieważ błędy wystąpiły podczas pracy jednostki zapasowej, menadżerowie misji zdecydowali o jej zawieszeniu w celu dokładnego zdiagnozowania i rozwiązania awarii.

Ma to uchronić sondę od dalszego nieprzewidywalnego wchodzenia w tryb “safe mode”. Każde przywracanie działania sondy wiąże się z ustalaniem na nowo jej pozycji w przestrzeni. W czasie tych operacji zużywane jest cenne dla sondy paliwo. ESA podaje, że w czasie każdej takiej sytuacji zużywana jest ilość paliwa wykorzystywana normalnie podczas sześciu miesięcy pracy. Ponadto, gdy nad statkiem nie ma kontroli, zaburzony jest bilans zużywanej energii elektrycznej. Statek posiada zapas paliwa jeszcze na około dekadę pracy, jednak zarządzający wolą “dmuchać na zimne” i mieć paliwa raczej więcej niż mniej. Oficjalnie misja sondy przedłużona została do 2014 roku (misja podstawowa trwała do 2005 roku).

Operatorzy z European Space Operations Center (Darmstadt, Niemcy) starają się wypracować tymczasowe rozwiązanie, zapewniające przynajmniej częściowe przywrócenie działalności naukowej statku. Fred Jensen, zarządzający misją Mars Express, powiedział, że statek wyszedł bez problemu z ostatniego załączenia bezpiecznego trybu pracy. Dodatkowo pomyślnie przetestowano system, wykorzystujący nowy sposób przechowywania rozkazów przed ich wykonaniem. Rozkazy nie będą teraz przechowywane w specjalnym pliku pamięci masowej, a poza nią, co może przełożyć się na rozwiązanie problemu. Pomyślnie sprawdzono działanie tego rozwiązania z pracującym jednocześnie przyrządem radarowym MARSIS.

Wystrzelona w czerwcu 2003 roku sonda weszła na orbitę Marsa pół roku później. Bada Marsa głównie za pomocą kamery wysokiej rozdzielczości oraz radaru. Mars Express odkrył do tej pory podziemne zasoby lodu wodnego, dowody na obecność ciekłej wody i wykrył metan w atmosferze planety. Sonda wykonała również najdokładniejsze do tej pory zdjęcia Fobosa, największego naturalnego satelity Czerwonej Planety.

Zobacz też:

Źródło: SFN

Comments are closed.