Udany start rakiety Sojuz 2-1B z Glonass-M na pokładzie

0

W dniu 28 listopada 2011 roku o godzinie 09:25 CET Rosja dokonała udanego startu rakiety Sojuz 2-1B. Na pokładzie tej rakiety znalazł się satelita serii Glonass-M. Start odbył się z kosmodromu w Plesiecku.

Satelity serii Glonass to rosyjski odpowiednik systemu GPS, o zastosowaniu zarówno wojskowym jak i cywilnym. Satelita Glonass-M (Uragan-M), wyniesiony w dniu 28 listopada, to przedstawiciel drugiej generacji satelitów Glonass. Start nastąpił o godzinie 09:25 CET, przebiegł bez zakłóceń i po trzech godzinach od startu nastąpiło oddzielenie tego satelity od górnego stopnia rakiety Sojuz-U.

Dla Rosjan jest to udany start w dość trudnych czasach – w ostatnich miesiącach nastąpiły dwie poważne awarie, które mocno mogły nadszarpnąć reputacją rosyjskich lotów. Wpierw, pod koniec sierpnia nastąpiła awaria rakiety Sojuz-U, wynoszącej bezzałogowy pojazd zaopatrzeniowy Progress M-12M. Następnie, na początku listopada nastąpił start rosyjskiej sondy Fobos-Grunt, wprawdzie udany, lecz następnie sonda utknęła na niskiej orbicie wokółziemskiej i praktycznie nie odpowiedziała na komendy z Ziemi.  Te wszystkie wydarzenia wskazują na poważne problemy, jaki mogą się skrywać wewnątrz rosyjskiego programu kosmicznego – niedofinansowanego i obarczonego sporym ryzykiem związanym z jakością produkcji.

(PFA)

Comments are closed.