Nanosail-D zakończył pracę

0

Po 240 dniach NASA zakończyła misję technologicznego satelity Nanosail-D.

Amerykańska agencja kosmiczna poinformowała, że 17 września zakończyła misję swojego pierwszego żagla słonecznego, Nanosail-D. Przez 240 dni satelita krążył wokół Ziemi umożliwiając badania nad deorbitacją satelitów.

“NanoSail-D pozwolił zebrać wiele danych umożliwiających poznanie wpływu górnych warstw atmosfery na tego typu pasywne urządzenia napędowe”, wyjaśniał Joe Casas, naukowiec projektu FASTSAT z Marshall Space Flight Center. FASTSAT był satelitą od którego odłączył się Nanosail-D.

Chociaż dane o locie statku są nadal analizowane i badane, to już wiadomo, że satelicie udało się zaobserwować zjawisko wcześniej przewidywane jedynie teoretycznie – cykliczność tempa deorbitacji.

Nanosail był też przedmiotem amatorskich obserwacji optycznych. NASA wraz z portalem spaceweather.com zachęcały do przesyłania zdjęć satelity. Był on dobrze widoczny z Ziemi dzięki odbijaniu przez żagiel promieni słonecznych. Konkurs na najlepsze zdjęcie Nanosail-D wykonane z Ziemi zostanie rozstrzygnięty na początku 2012 roku.

Nanosail powstał przy współpracy NASA, Departamentu Obrony NASA, Siłom Lądowym USA, Dowództwu Obrony Rakietowej USA, Centrum Nauki i Innowacji im. Von Brauna, i firmom Dynetics i Mantech Nexolve.

Zobacz też:

(NASA)

Comments are closed.