Ogromna galaktyka dominuje nad całym swoim otoczeniem

0

ESO 306-17 to duża, jasna galaktyka widoczna z nieba południowego. Niedawne zdjęcie teleskopu Hubble dowodzi, że – w odróżnieniu od podobnych innych galaktyk – jest ona niemal pozbawiona sąsiedztwa w postaci innych obiektów galaktycznych.

Typowa galaktyka rezyduje zazwyczaj w otoczeniu innych galaktyk. Te większe galaktyki – jak nasza Droga Mleczna albo galaktyka Andromedy – posiadają nawet galaktyki satelitarne. Czasem takie galaktyki satelitarne potrafią posiadać orbitujących wokół nich mniejszych towarzyszy. Zwykle mówimy w takich wypadkach o grupie galaktyk. Droga Mleczna znajduje się w tzw. Lokalnej Grupie Galaktyk.

ESO 306-17 dzieli od nas pół miliarda lat świetlnych. Wokół niej nie widać galaktyk towarzyszących, których można by się tam spodziewać. Być może ESO 306-17 wchłonęła je w siebie dawno temu. Taki proces zaszedł w wypadku naszej Drogi Mlecznej: są dowody wskazujące na to, iż w przeszłości pochłonęła ona kilka mniejszych galaktyk, które zbliżyły się na tyle, aby zostać złapane i ściągnięte przez jej grawitację.

Zdjęcie Teleskopu Hubble`a, o którym mowa w artykule, zostało wykonane kamerą Advanced Camera for Surveys w lecie 2005 roku. Patrząc na nie można odnieść wrażenie, że ESO 306-17 leży w otoczeniu innych galaktyk, ale w rzeczywistości leżą one znacznie dalej. ESO 306-17 jest natomiast otoczona przez obłok ciemnej materii i zwykłego gazu międzygalaktycznego, co wiemy dzięki wcześniejszym badaniom wykonanym przy użyciu obserwatoriów kosmicznych XMM-Newton (ESA) oraz Chandra (NASA). Można dostrzec także wokół niej gromady gwiazd; badacze mają nadzieję, że pozwolą one na dokładniejsze poznanie historii ESO 306-17.

(NASA, ESA)

Comments are closed.