Transport Vegi i wyburzanie ELA-2

0

Do Gujany Francuskiej wyruszyły pierwsze elementy rakiety Vega. W tym samym czasie wyburzono stanowisko startowe ELA-2 służące niegdyś startom rakiet Ariane-2, 3 i 4.

Pierwsza Vega

MS Calibri w porcie / Credits: ELVW ostatni czwartek w drogę do Gujany Francuskiej ruszyły z Włoch pierwsze elementy lekkiej europejskiej rakiety nośnej Vega. Swój dziewiczy lot ma ona odbyć w styczniu 2012, co będzie też znaczącym wydarzeniem dla Polski, gdyż na jej pokładzie ma się znaleźć pierwszy polski satelita PW-Sat, zbudowany przez Politechnikę Warszawską (Studenckie Koło Astronautyczne, Studenckie Koło Inżynierii Kosmicznej) i CBK PAN.

Po kilku tygodniach sprawdzania sprzętu i oprzyrządowania, oraz dopełnieniu formalności, silniki Zefiro-23, Zefiro-9 oraz 4. człon AVUM, zostały ostrożnie zapakowane i opuściły zakłady Avio we włoskim Colleferro, gdzie powstały. Nocny transport dostarczył je na pokład MN “Calibri”, statku normalnie używanego do transportu z Europy elementów rakiety Ariane 5. Statek popłynął najpierw do holenderskiego Rotterdamu. Tam będzie oczekiwał przybycia kolejnych elementów rakiety. Do ładunku dołączy osłona aerodynamiczna (zbudowana w Szwajcarii), łącznik członów 1. i 2. (zbudowany w Holandii), i jeden z ładunków pierwszej misji rakiety, satelita LARES, Włoskiej Agencji Kosmicznej ASI.

Vega na stanowisku startowym - wizualizacja / Credits: ESAStatek ruszy w podróż do Gujany Francuskiej 6 października, aby 18 dni później zadokować w zatoce Dégrad de Cannes w gujańskim Cayenne.

Z portu ładunek statku zostanie przewieziony transportem samochodowym na teren kosmodromu, gdzie konstruktorzy przystąpią do integracji nowych elementów z pierwszym członem rakiety, P80, który obecnie przechodzi końcowe przygotowania do tej operacji w budynku integracji BIB.

Trzymiesięczna kampania startowa rozpocznie się dla Vegi w listopadzie, po przeglądzie gotowości do startu zaplanowanym na 13/14 października. Wtedy też do Gujany przyjadą zespoły techniczne, w tym z ESA, CNES i ASI. Pierwszy człon P80 trafi na stanowisko startowe w celu ostatniego testu systemu kierowania wektorem ciągu. Potem zmontowane z nim zostaną człony nr 2 i 3. Następnie zostanie dołączony ostatni człon, Attitude & Vernier Upper Module (AVUM), wraz z paliwem, a potem odbędą się dalsze testy układów elektrycznych i oprogramowania. Na  końcu dołączony zostanie ładunek rakiety, satelita LARES i 9 nanosatelitów (ALMASAt-1, AtmoCube, e-st@r, Goliat, OUFTI 1, PW-Sat, ROBUSTa, UNICubeSAT, UWE-3, XaTcobeo – listę 10 nanosatelitów podaje Gunter’s Space Page), oraz osłona aerodynamiczna.

Vega to lekka rakieta nośna opracowywana przez kraje europejskie od wczesnych lat 90. Ma dać Europejskiej Agencji Kosmicznej i firmie Arianespace możliwość taniego wynoszenia mniejszych satelitów, czym dopełni spektrum wielkości ładunków pokrywane obecnie przez ciężką Ariane-5 (jedyna rakieta wynosząca 2 satelity telekomunikacyjne na orbitę geostacjonarną) i średnią Sojuz.

Wyburzanie ELA-2

Wyburzanie ruchomej wieży stanowiska ELA-2 / Credits: ArianespaceNieco wcześniej, bo 26 września, w Gujańskim Centrum Kosmicznym w Gujanie Francuskiej, zaszły historyczne zmiany. Rozpoczęła się kluczowa faza wyburzania stanowiska startowego ELA-2, które przez 17 lat służyło do wynoszenia rakiet Ariane 2, 3 i 4, poprzedniczek współczesnej Ariane 5.

Jednym z bardziej widowiskowych momentów było wysadzenie 80 metrowej ruchomej wieży obsługującej normalnie rakiety. Stanowiła ona pomieszczenie w którym można było dokonywać ostatnich przygotowań trzech poprzednich generacji rakiet Ariane. Wyburzona wieża zostanie pocięta, skompresowana i trafi do Europy, gdzie zostanie zrecyklingowana lub zutylizowana w odpowiednich placówkach.

Stanowisko ELA-2 zostało ostatecznie wyłączone z użytku w lutym 2003, gdy Ariane 5 stałą się podstawową rakietą nośną Arianespace. Demontaż stanowiska rozpoczął się w lipcu, a zakończy z końcem roku. W imieniu ESA, właściciela kosmodromu i wyposażenia rakiet Ariane, za demontaż odpowiada francuska agencja kosmiczna CNES. Za usunięcie ze stanowiska substancji niebezpiecznych, jak paliwo z naziemnej instalacji naziemnej, odpowiada Arianespace, jako użytkownik placówki.

Co prawda z panoramy kosmodromu zniknąć najbardziej widoczne ślady obecności ELA-2, to jednak niektóre budynki techniczne są dostosowywane do użytku na potrzeby rakiet Ariane i Sojuz, której pierwszy egzemplarz ma wystartować z Gujany Francuskie 20 października 2011. W Gujańskim Centrum Kosmicznym znajduje się jeszcze stanowisko ELA-3, obsługujące rakiety Ariane 5, stanowisko ELA-1, kiedyś obsługujące rakiety Ariane 1, 2, 3, a teraz przystosowane do rakiety Vega, oraz nowe stanowisko startowe rakiet Sojuz.

Źródło: ESA, Arianespace

Comments are closed.