Progress odcumował od ISS

0

Kilkanaście godzin temu od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odcumował bezzałogowy rosyjski statek transportowy Progress 42P, który już przed godziną 15:00 CEST spłonął w atmosferze. Tymczasem na terenie kosmodromu Bajkonur trwają przygotowania do niedzielnego startu rakiety Sojuz-U z kolejnym statkiem transportowym.

Przygotowania do sobotniego odcumowania trwały intensywnie przez ostatnie dni. Astronauci postępowali zgodnie ze standardowymi procedurami przygotowawczymi, m.in. aktywowali elektronikę maszyny i zwinęli rury wentylacyjne i grzewcze, zamknęli połączenie pomiędzy statkiem Progress a węzłem w nadirze modułu Pirs (DC-1) oraz przeprowadzili testy szczelności.

Odcumowanie odbyło się o godzinie 11:04 CEST, po tym jak trzy minuty wcześniej zwolnione zostały rygle blokujące. O godzinie 11:07 CEST przeprowadzone zostało 15-sekundowe odpalenie silniczków DPO-K2, co przyniosło zmianę prędkości o 0,67 m/s.

Rosyjski bezzałogowy transportowiec jak zwykle został załadowany wcześniej odpadkami oraz innymi materiałami, które uległy zniszczeniu w czasie kontrolowanego spłonięcia statku w ziemskiej atmosferze. Manewr deorbitacyjny, który trwał 3 minuty i wyhamował prędkość statku o 99,7 m/s, wykonany został o godzinie 14:10 CEST. Wejście w atmosferę miało miejsce około godziny 14:48 CEST, a spalenie 6 minut później. Potencjalne szczątki spadły do Oceanu Spokojnego około godziny 15:00 CEST.

Wraz z odcumowaniem statku Progress M-10M (oznaczenie w rosyjskiej nomenklaturze)/42P do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podłączony został zaledwie jeden statek (załogowy Sojuz TMA-02M). Tak mała ilość rosyjskich statków zdarzyła się po raz ostatni w marcu w 2009 roku. Sytuacja ta jest efektem niepowodzenia w wejściu na orbitę w sierpniu tego roku statku Progress M-12M i wstrzymaniem lotów rakiet Sojuz.

Tymczasem już jutro o godzinie 11:11 CET (uwzględniona zmiana czasu) wystartuje z położonego w Kazachstanie kosmodromu Bajkonur rakieta Sojuz-U, która wyniesie na orbitę statek Progress 45P (M-13M). W piątek wytoczono rakietę na stanowisko startowe. Jutrzejszy start będzie z pewnością bacznie śledzony – będzie to pierwsze wystrzelenie rakiety Sojuz-U ze statkiem Progress od sierpniowej katastrofy, kiedy to na skutek awarii górnego stopnia rosyjski transportowiec nie osiągnął orbity i spadł na terytorium Autonomicznej Republiki Ałtaju, leżącej w południowej części zachodniej Syberii.

{youtube}n04dGgKm-a0{/youtube}
Proces wytaczania rakiety Sojuz-U ze statkiem Progress 45P na stanowisko startowe / Credits: youtube.com, Roscosmos

Start będzie można oglądać na żywo w Internecie na kanale NASA TV. Więcej o sposobach oglądania tej telewizji można przeczytać pod tym linkiem. Dyskusje na temat startu toczyć się będą na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA)

Proces podnoszenia do pionu rakiety Sojuz-U ze statkiem Progress 42P / Credits: energia.ru

Comments are closed.