Odkryto dwie gromady kuliste w naszej Galaktyce

0

Liczba znanych gromad kulistych w naszej Galaktyce wzrosła do 158. Teleskop VISTA, służący do przeglądu nieba, wykrył dwie wcześniej nieznane gromady kuliste, skryte za pyłem i gazem.

Nasza Galaktyka – Droga Mleczna – obfituje w wielu miejscach w gaz i pył, który często skrywa obiekty za nimi leżące (względem obserwatora na Ziemi). Wśród skrywanych obiektów z całą pewnością znajdują się dziesiątki gromad kulistych, które wciąż czekają na odkrycie. Dwie z tych “ukrytych” gromad kulistych zostały właśnie wykryte – dzięki teleskopowi VISTA, należącemu do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).

Nowo odkryte gromady kuliste otrzymały oznaczenia VVV CL001 oraz VVV CL002. Co ciekawe, gromada VVV CL001 może leżeć stosunkowo blisko do innej (wcześniej odkrytej) gromady kulistej UKS 1 i może być z nią powiązana grawitacyjnie. Odkryć dokonano na paśmie podczerwieni w ramach przeglądu Via Lactea (VVV) z wykorzystaniem teleskopu VISTA o aperturze 4,1 metra, znajdującym się w obserwatorium na Paranal w Chile.

{youtube}Z2FfBdi0hfA{/youtube}
“Podróż” do gromady kulistej VVV CL001 / Credits – ESO,

Nowo odkryte gromady kuliste są bardzo słabe — dlatego też ich dotychczas nie wykryto. Widoczna na zdjęciach w galerii tego artykułu UKS 1, odkryta kilka lat temu, przez długi czas pozostawała najsłabszą (pod względem jasności) znaną gromadą kulistą w Drodze Mlecznej. Zarówno VVV CL001 jak i VVV CL002 są znacznie słabsze od UKS 1.

Co ciekawe, przegląd VVV, wykrył nie tylko gromady kuliste, ale także jedną gromadę otwartą, która otrzymała oznaczenie VVV CL003. Ta gromada leży około 15 tysięcy lat świetlnych od centrum naszej Galaktyki, po przeciwnej od nas stronie centrum. Jest to pierwsza taka gromada odkryta po drugiej stronie naszej Drogi Mlecznej.

(ESO)

Gromada kulista VVV CL002 / Credits - ESO Porównanie tego samego obszaru z gromadami UKS 1 i VVV CL001 - u góry zakres widzialny, na dole zakres podczerwony / Credits - ESO Teleskop VISTA / Credits - ESO

Comments are closed.