Październikowe prace na pokładzie ISS

0

Zbliża się koniec aktualnej wyprawy na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Trzech rezydentów Stacji dokonuje serii eksperymentów naukowych, w tym medycznych. Ponadto, 13 października Robonauta 2 dokonał serii pierwszych ruchów swoich kończyn.

Obecna, 29. Ekspedycja na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zakończy się w nocy z 21 na 22 listopada. Do tego czasu prawdopodobnie dolecą trzej nowi kosmonauci na Stację – jednak wskutek sierpniowej awarii rakiety Sojuz-U i wynikłymi komplikacjami w planie lotów wciąż jest możliwe czasowe opuszczenie ISS przez ludzi. Dlatego trwają przygotowania do tej ewentualności – przygotowywany jest między innymi plan działania.

Jeśli dojdzie do opuszczenia ISS przez ludzi, to wszystkie włazy wewnątrz modułów Stacji zostaną zamknięte. Dzięki temu zostanie zredukowane ryzyko depresuryzacji wszystkich modułów w przypadku uderzenia “kosmicznego śmiecia” lub naturalnego meteoroidu w Stację. Nastąpi również izolacja systemów dostarczania tlenu i azotu a wszystkie śmieci, które w dłuższym czasie mogłyby spowodować problemy (związane z temperaturą, wilgotnością, bakteriami czy grzybami) zostaną umieszczone na pokładzie bezzałogowego pojazdu Progress M-10M, który 29 października odcumuje od ISS.

Jednocześnie na pokładzie Stacji trwają wcześniej zaplanowane i rozpoczęte prace. Trzech aktualnych załogantów ISS wykonuje szereg prac, w tym eksperymentów medycznych. W ostatni poniedziałek (17.10.2011) wykonano kolejny test w ramach programu badającego możliwości ograniczenia procesu demineralizacji kości. Dokonano również serii skanów laptopów z rosyjskiej części ISS za pomocą programów antywirusowych. Wczoraj (18.10.2011) zebrane zostały próbki krwi dwóch rezydentów ISS. W poprzednim tygodniu wykonano trójwymiarowy film z wnętrza Stacji, sesję krótkofalarską z Ziemią oraz szereg eksperymentów związanych ze spalaniem i zachowaniem się koloidów w warunkach mikrograwitacji. Oprócz tego dokonano serwisu szeregu systemów i instrumentów na pokładzie ISS.

Trzynastego października po raz pierwszy Robonauta 2 dokonał serii ruchów swoich kończyn. Jest to kolejny etap testów po wstępnym uruchomieniu, co nastąpiło 22 sierpnia. Poniższy film prezentuje serię testów Robonauty 2 z 13 października. Robot w trakcie testów był sterowany przez kontrolę naziemną.

{youtube}f0UmCpv-SM8{/youtube}
13.10.2011 – testy Robonauty 2 / Credits – NASA TV,

W następnych kilkunastu dniach prace skupią się na przygotowaniach do zakończenia Ekspedycji 29. Na 30 października zaplanowano start bezzałogowego pojazdu Progress M-13M – jeśli start się powiedzie, to 14 listopada powinien nastąpić start kapsuły Sojuz TMA-22 z trzema kosmonautami na pokładzie.

Michael Fossum dokonuje skanu swoich mięśni - zdjęcie z 3 października 2011 / Credits - NASA

Comments are closed.