Powstanie WGS-7

0

US Air Force zamówiły w firmie Boeing siódmego satelitę Wideband Global SATCOM, WGS-7.

Amerykańskie siły powietrzne będą powiększały flotę szerokopasmowych satelitów telekomunikacyjnych do łączności taktycznej, WGS. 1 września podpisały one z Boeingiem umowę o wartości 182 milionów USD na budowę siódmego statku WGS. Kontrakt przewiduje też przygotowania do budowy elementów ósmego satelity, których czas wytworzenia jest najdłuższy. WGS-7 ma być wystrzelony w 2015 roku.

Na orbicie znajdują się już trzy statki WGS, które operują nad Pacyfikiem, Bliskim Wschodem i Atlantykiem, przesyłając do oddziałów wojskowych mapy i dane dotyczące pola walki, jak obraz z bezzałogowych samolotów zwiadowczych. Przekazują też obraz i pakiety Internetowe na statki i okręty.

WGS-4, pierwszy z serii Block 2, ma być wystrzelony w styczniu 2012. Kolejne dwa statki tej serii, w tym jeden sfinansowany przez rząd Australii, trafi na orbitę w 2013 roku.

Satelita AEHF - wizualizacja / Credits: Lockheed Martin 	Kontrakt na serię Block 2, podpisany w sierpniu 2010, mówił o 6 statkach WGS o łącznej wartości 1,8 miliarda USD. Jeśli wykorzystane zostaną wszystkie opcje umów, flota WGS będzie liczyła 12 satelitów. USAF chce rozbudowywać konstelację w tempie 1 satelity rocznie. W trakcie trwania programu WGS aktywnych przez cały czas ma być 8 satelitów.

USAF rozbudowują obecnie dwie konstelacji wojskowych satelitów łącznościowych: WGS i AEHE. Obie zainicjowano w 2009 roku w wyniku odstąpienia od programu TSAT. Każdy statek WGS ma 10 razy większą przepustowość od swoich poprzedników, satelitów Defense Satellite Communications System, DSCS.

Zobacz też:

Źródło: Satellite Today

Comments are closed.