Pierwszy Galileo w Gujanie

0

Pierwszy satelita Galileo został dostarczony do Gujańskiego Centrum Kosmicznego.

7 września do Gujany Francuskiej został dostarczony jeden z dwóch satelitów europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo, Galileo IOV FM2. Oba statki mają zostać wyniesione z Gujany 20 października.

Galileo IOV FM-2 w trakcie testów, maj 2011 / Credits: ESASatelita zapakowany w klimatyzowany kontener ochronny wylądował 7 września o 06:45 czasu lokalnego na lotnisku Cayeene Rochambeau. Czterosilnikowy Antonow przetransportował go z rzymskich zakładów firmy Thales Alenia. Satelitę przywitała ekipa Thales Alenia i ESA, która tydzień wcześniej przyleciała do Gujany przygotować się do testów satelity po podróży. Satelita został przeładowany na ciężarówkę i po godzinie 10 był już w hali przygotowawczej. Z kontenera został wyjęty następnego ranka, po odczekaniu aż statek i opakowanie uzyska równowagę termiczną z otoczeniem.

Antonow z satelitą Galileo IOV FM-2 w lotnisku w Gujanie Francuskiej / Credits: ESASatelita, wraz z drugim – Galileo PFM (Proto-Flight Model), ma zostać wyniesiony rakietą nośną Sojuz ST-B, dla której lot z Gujany będzie lotem dziewiczym. Będzie to pierwszy start rakiety Sojuz spoza terytorium byłego Związku Radzieckiego. Dotychczas startowała jedynie z kazachskiego Bajkonuru i rosyjskiego Plesiecka.

Stanowisko startowe Sojuzów znajduje się 13 km na północny zachód od stanowiska rakiet Ariane 5. Rakieta nośna dla pierwszych dwóch satelitów Galileo zostanie do końca zmontowana w nadchodzących tygodniach, zgodnie z planem.

Przypominamy, że trwa konkurs na imię satelity Galileo, skierowany do dzieci w wieku 9-11 lat.

Źródło: ESA

Comments are closed.