Seria rozbłysków klasy M (24-26.09.2011)

0

Aktywność słoneczna pozostaje na podwyższonym poziomie. W ciągu ostatnich 48 godzin zanotowano kilkanaście rozbłysków klasy M. Ponadto, w nocy z 26 na 27 września jest szansa na dostrzeżenie zórz polarnych – być może także z Polski.

Dwudziestego czwartego września na Słońcu nastąpił rozbłysk klasy X1.9, który był czwartym co do wielkości rozbłyskiem w całym 24. cyklu aktywności słonecznej. W ciągu następnych kilkudziesięciu godzin nastąpiła seria rozbłysków klasy M oraz koronalnych wyrzutów masy (CME).

Większość rozbłysków była związana z grupą o numerze 1302, która jest jednym z najbardziej aktywnych i rozbudowanych obszarów, jakie zanotowano w trakcie obecnego cyklu aktywności słonecznej. O wielkości tej grupy może świadczyć najlepiej fakt, że można ją obserwować gołym okiem, bez żadnych przyrządów, blokując oczywiście większość blasku za pomocą odpowiednich filtrów*.

Najsilniejszy z tych rozbłysków klasy M nastąpił 25 września, o godzinie 06:50 CEST i miał moc M7.4. Poniższe nagrania ukazują wydarzenia na Słońcu w dniu 24 i 25 września 2011 roku.

{youtube}mpiAOIl_SjQ{/youtube}
24 września 2011 roku  na Słońcu / Credits – NASA, SDO

{youtube}5cPNMLZUqvk{/youtube}
25 września 2011 roku na Słońcu / Credits – NASA, SDO

Ostatnie rozbłyski słoneczne oraz wzrost aktywności Słońca mogą również przyczynić się do zwiększenia aktywności geomagnetycznej, wywołując tym samym rozległe zorze, które – zależnie od siły zaburzenia – mogą być widoczne również w Polsce. Pierwsze zjawisko tego typu właśnie trwa i zostało wywołane przez plazmę wyrzuconą z ostatnich rozbłysków słonecznych, która dotarła do Ziemi około godziny 14:00 CEST. Jest to jednocześnie jedno z silniejszych zaburzeń ostatnich lat.

W ciągu najbliższych dni można się również spodziewać wzrostu aktywności, spowodowanego dotarciem plazmy z ewentualnych nowych wyrzutów koronalnych CME. Ich źródłem będzie prawdopodobnie wspomniany region 1302, który wraz z rotacją Słońca znajdzie się w położeniu, które zapewnia największe szanse na trafienie Ziemi wyrzutem plazmy i tym samym wywołania burzy geomagnetycznej.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym.

* Słońca nie wolno obserwować bezpośrednio bez specjalnych filtrów – jego blask jest tak silny, że bez trudu jest w stanie trwale uszkodzić oko! Jeśli chcesz obserwować Słońce – zawsze stosuj odpowiednie zabezpieczenie!

Comments are closed.