Start CZ-3B/E, Chiny wracają do gry

0

Wczoraj o godzinie 18:33:04 CEST z chińskiego kosmodromu Xichang wystartowała rakieta nośna Długi Marsz 3B/E (Chang Zheng-3B/E) z satelitą telekomunikacyjnym Zhonxing-1A. Najprawdopodobniej jednostka ta będzie służyć celom militarnym – wymianie informacji pomiędzy siłami zbrojnymi Chińskiej Republiki Ludowej. Był to pierwszy start po nieudanym locie chińskiej rakiety w zeszłym miesiącu.

Start miał miejsce o godzinie 12:33 czasu lokalnego. Kosmodrom Xichang usytuowany jest w południowozachodniej części kraju – prowincji Syczuan. Amerykańskie (militarne) źródła informacyjne podają, iż posiadający masę nieco ponad 5200 kg satelita został umieszczony na orbicie geosynchronicznej o inklinacji 27 stopni, z najwyższym i najniższym punktem przebiegającym odpowiednio na niecałych 36 tys. km i 193 km nad Ziemią.

Ładunek rakiety po części nie był znany, wg chińskiej agencji informacyjnej Xinhua satelita ma zapewnić wysokiej jakości przekaz komunikacji głosowej, możliwość nadawania oraz transmisji danych użytkownikom w Chinach. Analitycy z Zachodu uważają jednak, że Zhonxing-1A (Chinasat-1A) będzie służył zastosowaniom militarnym.

Satelita oparty jest o platformę DFH-4 i wykonany został przez China Great Wall Industry Corporation. Przypuszcza się, że jednostka może należeć do trzeciej generacji satelitów FengHuo, służących komunikacyjnym zastosowaniom militarnym (szyfrowane połączenia głosowe i przesył danych).

Sama platforma DFH-4 należy do trzeciej generacji oferowanych jednostek telekomunikacyjnych, oferując dużą nośność ładunkową oraz wydłużony czas pracy na orbicie (15 lat). DFH-4 reklamowana jest jako platforma spełniająca wymagania krajowego, jak i międzynarodowego rynku satelitów komunikacyjnych.

Wykorzystana wczoraj rakieta Długi Marsz 3B/E (Chang Zheng-3B/E) oparta jest na najsilniejszej chińskiej rakiecie Długi Marsz 3B, która zaczęła być projektowana w 1986 roku w odpowiedzi na rosnące potrzeby wynoszenia ciężkich satelitów (telekomunikacyjnych) na wysokie orbity. W czasie projektowania zaimplementowano powiększone zbiorniki na paliwo, nowsze oprogramowanie i większą owiewkę aerodynamiczną (o średnicy 4,2 metra). Dodatkowo załączono 4 rakiety pomocnicze na paliwo ciekłe.

W ostatnich latach powstała odmiana Długi Marsz 3B/E, która oferuje lepszą nośność na orbity geotransferowe (GTO), wynoszącą 5,5 tony. Dla porównania standardowa wersja rakiety (3B) oferuje możliwość wyniesienia 11,2 ton na niską orbitę wokółziemską (LEO) i 5,1 tony na GTO. Poprawa osiągów jest rezultatem powiększenia pierwszego stopnia oraz rakiet pomocniczych. Przekłada się to na wysokość 54,84 m i średnicę 3,35 m.

Wczorajszy start był pierwszym od czasu ostatniej niepomyślnej misji miesiąc temu – Długi Marsz 2C z satelitą Shijian 11-04 nie osiągnął orbity. Więcej o kulisach tamtego startu pisaliśmy w tym artykule. Ostatecznie śledztwo wykazało wadliwe połączenie korekcyjnego silnika nr 3 (typu vernier) z mechanizmem kontroli orientacji drugiego stopnia rakiety CZ-2C. Doprowadziło to do utraty kontroli nad stopniem, co świadkowie mogli bezpośrednio zaobserwować.

Wydarzenie to wprowadziło zmiany w planie startów pozostałych chińskich rakiet w tym roku. Przesunięto m.in. termin wystrzelenia pierwszego modułu chińskiej stacji orbitalnej Tiangong-1. Obecnie przypuszcza się, że do tego startu mogłoby dojść 27 września.

(Xinhua, SFN, NSF)

Comments are closed.