Wyprawa Dragon C2 oddzielna od C3?

0

Pojawiły się informacje, według których Rosjanie nie zezwolili na połączenie misji Dragon C2 z wyprawą C3. Tym samym najpierw odbędzie się wyprawa C2, w trakcie której kapsuła Dragon zbliży się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, lecz nie nastąpi jej cumowanie.

Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się być pewne, że w trakcie drugiej misji demonstracyjnej prywatnej kapsuły Dragon dojdzie do cumowania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Połączona misja otrzymała oznaczenie C2/C3. Firma SpaceX ma już przygotowaną kapsułę do tej wyprawy. Jednocześnie trwały kolejne ustalenia i analizy, które miały na celu oficjalnie zatwierdzić tę wyprawę. Jedną ze stron w tych rozmowach byli Rosjanie, którzy są ważnym partnerem w programie ISS. Start misji C2/C3 miał się odbyć 30 listopada, a przyłączenie do nadirowego punktu cumowniczego modułu Harmony – około tygodnia lub dziesięciu dni później (w zależności od źródeł).

Najnowsze (nieoficjalne) informacje wskazują, że Rosjanie nie wydali jednak zgody na cumowanie kapsuły Dragon. Ta decyzja jest związana najprawdopodobniej z niewystarczającymi procedurami testowymi, jakie miałyby się odbyć w trakcie połączonej misji C2/C3. Z tego powodu Rosjanie wolą, by wpierw odbyła się wyprawa C2, a po jej pomyślnym zakończeniu – C3, w trakcie której kapsuła Dragon połączy się ze Stacją. Jest także możliwe, że ma to związek z ilością i czasem prac, jakie musiałaby wykonać załoga na pokładzie Stacji oraz trening do nich przed misją.

Zadania na misję C2 są wciąż dość skomplikowane. Niektóre z celów to symulowanie manewrów podejścia do Stacji ISS, a także przećwiczenie procedur związanych z awaryjnym przerywaniem podchodzenia. Ponadto weryfikację przejdą procedury komunikacyjne, sterowanie z pokładu Stacji oraz przeprowadzanie wolnego dryfu w okolicy kompleksu orbitalnego.

W misji C2 kapsuła Dragon ma zbliżyć się na minimalną odległość około 10 kilometrów od Stacji.

(SD)

Comments are closed.