Pomyślne lądowanie Sojuza TMA-21 z załogą

0

Po 162 dniach spędzonych poza Ziemią na stepach w Kazachstanie wylądowała rosyjska kapsuła Sojuz TMA-21 z trójką osób na pokładzie. Do przyziemienia doszło o godzinie 5:59:34 CEST. Chwilę później na miejscu były już zespoły podejmujące załogę, która bardzo dobrze zniosła podróż powrotną.

Załogę Sojuza TMA-21 stanowili członkowie Ekspedycji 28. – Aleksandr Samokutiajew, Andriej Borisienko i Ron Garan, którzy przebywali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od kwietnia.

Odcumowanie statku od Stacji ISS miało miejsce o godzinie 2:38 CEST. Zwolniony tym samym został port cumowniczy na module Poisk. Oficjalnie rozpoczął się też etap rezydowania Ekspedycji 29., w skład której wchodzą Mike Fossum (obecny dowódca Stacji ISS), Satoshi Furukawa i Siergiej Wołkow (Inżynierowie Misji).

W ostatnią środę miała miejsce tradycyjna ceremonia przekazania dowództwa z A. Borisienko na M. Fossuma. Obecnie przebywająca na Stacji ISS załoga przybyła do kosmicznego laboratorium w czerwcu na pokładzie swojego statku Sojuz TMA-02M. Odcumowanie i lądowanie na Ziemi kilka godzin później planowane jest obecnie na 22 listopada, a więc niecały tydzień po zakładanym przybyciu na Stację ISS nowej załogi w statku Sojuz TMA-22 (w składzie: Amerykanin Dan Burbank oraz Rosjanie Anton Szkaplerow i Anatolij Iwaniszyn).

(NASA)

Opadająca na spadochronie kapsuła Sojuz TMA-21, poniżej widać zmierzający już konwój z zespołami podejmującymi w przewidywane miejsce lądowania / Credits: gctc.ru

Moment przyziemienia, widoczne użycie systemu retrorakietowego / Credits: gctc.ru

Witamy na Ziemi! / Credits: gctc.ru

Podjęta załoga Sojuza TMA-21 / Credits: gctc.ru

Comments are closed.